Artykuł sponsorowany

Czym jest elektroniczny sąd arbitrażowy?

Czym jest elektroniczny sąd arbitrażowy?
Arbitrażem w mowie potocznej nazywamy to, co w prawnym żargonie nazywa się sądem polubownym. Jest on metodą rozwiązywania sporów prawnych, polegającą na wykluczeniu z procesu dochodzenia praw kompetencji sądu powszechnego. Od pewnego czasu w Polsce funkcjonują elektroniczne sądy arbitrażowe, w których cały proces postępowania przeprowadzany jest za pośrednictwem internetu.


Korzyści płynące z arbitrażu

Sądy arbitrażowe posiadają kilka istotnych zalet, przemawiających za wyborem właśnie tej drogi rozwiązywania sporów. Procesy przeprowadzane metodą arbitrażu, w porównaniu do procesów prowadzonych przez sądy powszechne, są znacznie tańsze, a także mniej czasochłonne. Kolejną zaletą jest fakt, że w sądzie arbitrażowym strony mają możliwość powołania własnych arbitrów, którzy specjalizują się w ściśle określonych dziedzinach – inaczej niż w sądownictwie powszechnym, które w pewnym określonych okolicznościach może, lecz nie musi, powołać się na opinię biegłego. Wynik postępowania zależy od opinii arbitra przewodniczącego, który pełni w sądzie polubownym funkcję sędziego. Ostatnią, choć nie mniej istotną cechą arbitrażu, jest wyłączenie jawności postępowania dla publiczności.


Czym jest elektroniczny sąd arbitrażowy?

Współczesne rozwiązania informacyjne umożliwiają rozwiązywanie spraw przez sąd polubowny za pośrednictwem Internetu. Tym właśnie zajmują się elektroniczne sądy arbitrażowe. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z sądu bez nawet jednej wizyty w biurze arbitrażowym – do załatwienia wszelkich formalności wymagany jest jedynie komputer z dostępem do sieci, informacja o wyroku sądu uzyskiwana jest tą samą drogą. Cała procedura zachodzi w czterech krokach. Pierwszym z nich jest tzw. zapisanie się na sąd polubowny, polegające na zawarciu umowy między stronami sporu o dochodzenie rozwiązania na drodze arbitrażu. Kolejny etap to złożenie stosownego pozwu. W jego sporządzeniu przyda się pomoc profesjonalnej kancelarii prawnej (np. Kancelaria BARYLSKI T., OLSZEWSKI A., BRZOZOWSKI A.) Wraz ze złożeniem pozwu należy uiścić opłatę sądową. Po dopełnieniu tych formalności pozostaje już tylko oczekiwanie na wyrok. Należy pamiętać, że od wyroków wydanych przez sąd polubowny nie ma odwołania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz