Artykuł sponsorowany

Mieszkanie studenckie – kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwań

Mieszkanie studenckie – kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwań

Rynek nieruchomości związany z wynajmem mieszkań dla studentów rządzi się swoimi – często chaotycznymi – prawami. Studenci nie znają zasad panujących na rynku i go nie śledzą, dlatego są „klientami”, którzy sami wyznaczają to, w jaki sposób on wygląda. Najgorętszymi okresami na rynku nieruchomości są wrzesień oraz październik, kiedy to studenci szukają mieszkania pod wynajem oraz czerwiec, kiedy mieszkania zostają opuszczone i często przez wakacje stoją puste.

Jak znaleźć mieszkanie studenckie?

Szukanie mieszkania dla studentów nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Studenci wyznają zasadę, według  której mieszkanie musi być jak najwyższych standardów i jak najniższej ceny. Wydaje się to niemożliwe? Nic bardziej mylnego – przynajmniej dla studentów. Najlepszą metodą działania jest wynajem w kilka osób – najczęściej 2-3, czasem 4 osoby – przy czym już na początku określa się ilość środków, jakie student chce przeznaczyć za wynajem wraz ze wszystkimi opłatami. W dużych miastach student jest w stanie wynająć mieszkanie do 700 złotych (za osobę). Tylko nieliczni przeznaczają na to znacznie większe finanse. Samo szukanie mieszkania powinno zostać rozpoczęte na początku sierpnia – w lipcu bowiem trzeba będzie zapłacić odpowiednią kwotę za tak zwane „wstrzymane”. Szukając mieszkanie pod koniec sierpnia, właściciele są w stanie pójść na rękę i „przetrzymać” lokal do wyznaczonego terminu (ważny jest zadatek). Nigdy nie zaczynaj szukania we wrześniu – szansa, że znajdziesz coś dobrego, w rozsądnych cenach jest mała. Jeśli chodzi o narzędzia wyszukiwawcze, studenci najchętniej korzystają z ofert nieruchomościowych na specjalnych stronach internetowych przeznaczonych właśnie na ten cel. Dobrym sposobem jest również wejście na lokalne portale ogłoszeniowe, takie jak portal dlabydgoszczy.pl – znajdziesz tam odpowiednie oferty wynajmu mieszkań.

Mieszkanie studenckie – jakich formalności trzeba dopełnić?

Przy wynajmie mieszkania studenckiego należy główny nacisk położyć na podpisanie odpowiedniej umowy najmu, w której m.in. zawieramy informacje o okresie, na jaki wynajmujemy mieszkanie oraz dołączamy protokół zdawczo-odbiorczy. Obejmuje on spis wszystkich przedmiotów, mebli i urządzeń w mieszkaniu oraz stan liczników gazu, prądu, wody i ciepła, na dzień otrzymania kluczy do mieszkania. Jeśli chodzi o umowę, należy ściśle kontrolować prawidłowość danych dotyczących sposobu rozliczania oraz zwrotu kaucji. Kilka dni przed podpisaniem umowy możemy poprosić właściciela o przesłanie wzoru bądź kopii – dzięki temu dokładnie przygotujemy się na każde okoliczności. Jednym z najważniejszych zapisów, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, jest regulacja mówiąca, że każde zmiany warunków umowy, muszą być sporządzone na piśmie.

Ile kosztuje pokój w mieszkaniu studenckim?

Cena wynajmu mieszkania wraz z opłatami bardzo się waha. Rzadko wpływa na to lokalizacja lokalu od uczelni – zwłaszcza w takich miastach jak Bydgoszcz. Jeśli chodzi o całościowy wynajem mieszkania przez grupę przyjaciół, jest to uśrednione 650 zł za jedną osobę (dla Bydgoszczy – dane z obserwacji stron ogłoszeniowych). Suma ta składa się na koszty wynajmu oraz opłat eksploatacyjnych. Jeśli chodzi o mieszkania wynajmowane na pokoje bądź miejsca w pokojach, jest bardzo podobnie. Średnio ceny wahają się od 380 do 600 złotych. Inaczej jest w przypadku kawalerek na wynajem – za kawalerkę w Bydgoszczy trzeba zapłacić około 900 – 1200 zł. Przy poszukiwaniach mieszkania studenckiego, należy pamiętać o szybkości podejmowania decyzji o najmie. Kawalerki w dobrych cenach i lokalizacjach znikają z tablicy ogłoszeń bardzo szybko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz