Artykuł sponsorowany

Pizza z różnych zakątków świata i nie tylko...

Pizza z różnych zakątków świata i nie tylko...

Klasyczna pizza kojarzy się nam z okrągłym, pachnącym plackiem z dodatkami, wywodzącym się ze słonecznej Italii. Jednak podobne potrawy powstawały na całym świecie już w czasach starożytnych. Porównywalnie smakują, trochę inaczej wyglądają i zupełnie odmiennie się nazywają!

Te najbardziej znane…

  • Włoska pizza. Potrawa podobna do współczesnej pizzy znana była już w starożytnym Rzymie, były to tzw. focaccie, placki z serem i ziołami. Swą obecną postać pizza włoska zaczęła przyjmować w XVI wieku, kiedy pojawiły się pierwsze pomidory z Ameryki, bez których nie istnieje dziś klasyczna pizza. Pod koniec XIX wieku, na cześć włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, stworzono pizzę margherita.
  • Amerykańska pizza. Receptura pochodzi z Włoch, pierwszą amerykańską pizzę zrobiono w Nowym Jorku na początku XX wieku, w ten sposób postał nowy rodzaj tego dania. Ma cienkie ciasto, chrupiące brzegi i elastyczny spód, dzięki czemu można ją złożyć na pół. Druga popularna pizza amerykańska pochodzi z Chicago, zwana jest deep-dish. Piecze się ją w głębokim naczyniu, przez co ma wysokie ciasto, które można zapełnić mięsem, serem i gęstym sosem.
  • Katalońska coca. Potrawa ta to odmiana placka z dodatkami, jest tradycyjnym daniem Katalonii i podawana jest zarówno na słono, jak i słodko. Wersja słona obfituje w warzywa, orzechy i ser lub też w ryby i owoce morza. Słodka odmiana zachwyca smakiem kandyzowanych owoców, obie mogą być serwowane w wersji otwartej albo zamkniętej, wtedy dodatki znajdują się wewnątrz ciasta.

Potrawy przypominające pizzę

  • Japońskie okonomiyaki.  Nazwa potrawy oznacza: „smaż, co lubisz”. Ta popularna w Japonii potrawa to smażony naleśnik, którego przybiera się dowolnymi dodatkami, np. owocami morza, rybami i warzywami. To japońskie danie pochodzi z Hiroszimy, ale serwuje się je w różnych odmianach na terenie całego kraju.
  • Alzackie tarte flambée.  To popularne danie kuchni alzackiej wygląda jak włoska pizza, jednak ciasto jest inne – jest to tarta z ciasta chlebowego, zapieczona najczęściej ze śmietaną, boczkiem i cebulą. Podawana jest na drewnianej desce z doskonałym alzackim piwem.
  • Węgierski langosz. Warto zakosztować tego tradycyjnego, węgierskiego przysmaku. Smakuje również Słowakom, Czechom, Serbom i Rumunom, gdyż często gości na stole w ich krajach. Langosz to chlebowy placek usmażony w głębokim oleju, podaje się go na słodko i słono. Jest bardzo popularny, na Węgrzech sprzedaje się go dosłownie wszędzie. Czasami można kupić wersję tego dania przypominającą włoską pizzę z tartym serem, śmietaną, ziołami i boczkiem.

Pizzę można spotkać dziś wszędzie, w każdym kraju i pod każdą szerokością geograficzną. Nie każda jednak smakuje tak samo, liczy się doskonała receptura, świeże składniki najlepszej jakości i sposób pieczenia. Doskonałej pizzy zakosztujesz w pizzerii Marino, prowadzonej przez firmę Hgls. Arndt K. – ta pizza zaskoczy Cię  wybornym smakiem!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz