Artykuł sponsorowany

Dobry chleb to podstawa. Podpowiadamy, gdzie go szukać

Dobry chleb to podstawa. Podpowiadamy, gdzie go szukać

Chleb to jeden z podstawowych elementów naszej diety. Pewnie wielu z nas nie mogłoby sobie wyobrazić życia bez niego. Niestety, nie zawsze chleb, który ląduje na naszych stołach, jest dla nas zdrowy. Wiele dostępnych w sklepach wypieków niewiele ma wspólnego z tradycyjnymi recepturami – zawiera natomiast sztuczne dodatki i konserwanty. Dziś podpowiadamy, jak rozpoznać dobry chleb i gdzie go szukać.

Rodzaje chleba

Większość z nas przynajmniej raz dziennie zjada kawałek chleba. Dlatego ważne jest, by był to chleb pełnowartościowy – taki, który dostarczy naszym organizmom błonnika, skrobi, białka i witamin. Ilość tych składników zmienia się w zależności od rodzaju jedzonego przez nas chleba. Duże znaczenie ma rodzaj mąki, z której chleb jest wypiekany – na półkach w piekarniach znajdziemy pieczywo z mąki pszennej, żytniej i mieszanej.  Z każdego typu mąki można wypiekać chleby razowe, jasne lub sitkowe i pytlowe.

Dobry chleb – jak go rozpoznać?

Jak wybrać dobry chleb, będąc na zakupach? Żeby mieć pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości, bochenek powinniśmy bardzo dokładnie obejrzeć. Chleb upieczony na mące żytniej powinien mieć brązowo-szary kolor – to świadczy o tym, że nie dodano do niego karmelu w celu poprawy koloru. Chleb pszenny powinien mieć chrupiącą, złocistą skórkę – im skórka jest jaśniejsza, tym gorszy jest wypiek. Znaczenie powinna mieć dla nas także waga chleba – bochenek powinien być ciężki. W dobrej piekarni powinniśmy mieć możliwość skosztowania chleba przed zakupem. Warto spróbować chlebów, które wypieka na przykład Ossowski Waldemar. Zakład piekarniczo-cukierniczy.

Zachęcamy do skosztowania naszego chleba. Nie zawiera on szkodliwych konserwantów, a dzięki odpowiednim procedurom zachowuje świeżość i smak przez długi czas. Wypiekamy chleb żytni, razowy, pieczywo jasne i ciemne – każdy klient znajdzie u nas coś dla siebie – podkreśla właściciel piekarni.

Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się kupować chleby pieczone na zakwasie. Są zdrowsze i dłużej zachowują świeżość niż chleby drożdżowe. Zakwas zawiera mikroelementy, które pomagają zapobiegać wielu chorobom i pomaga w utrzymaniu flory bakteryjnej układu trawienia w odpowiedniej kondycji. Zdecydowanie najlepsze dla naszego zdrowia jest pieczywo żytnie i pszenno-żytnie, oczywiście przygotowane na zakwasie. Taki tradycyjny chleb wspomaga trawienie, nie ma też żadnych substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Cennym składnikiem takiego chleba są też zdrowe bakterie kwasu mlekowego, które wytwarzane są w trakcie fermentacji zakwasu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz