Dlaczego warto jeść soczewicę?

Dlaczego warto jeść soczewicę?

Co warto jeść, by być zdrowym zimą? Rozgrzewająca zupa z soczewicy jest sycąca i idealna na obiad w mroźny dzień. Dania z soczewicy chętnie przyrządzają wegetarianie i wszyscy, którzy chcą zadbać o zdrowie. Nie wiesz, co zawiera soczewica i jakie ma właściwości? Potrawy z tej rośliny strączkowej są pożywne i mają mnóstwo witamin. Przekonaj się, dlaczego warto jeść soczewicę, jak ją gotować i jakie są jej rodzaje.

Strony www Strony www

Dlaczego soczewica jest zdrowa?

Dowiedz się, co zawiera soczewica i dlaczego warto ją jeść jak najczęściej.

Źródło białka i zamiennik dla mięsa

Soczewica jest chętnie wybierana przez wegetarian, bo to idealna alternatywa dla białka zwierzęcego. Białko z soczewicy jest bardzo dobrze przyswajalne, jeśli więc chcesz ograniczyć spożywanie mięsa w diecie z przyczyn zdrowotnych lub nie przekonuje Cię dodawanie niezdrowych antybiotyków, koniecznie pomyśl o zastąpieniu mięsnych potraw daniami z soczewicy.

Pomaga w trawieniu

Soczewica pomaga usprawnić trawienie, zapobiega zaparciom, poza tym przywraca równowagę kwasowo-zasadową, więc zmniejsza ryzyko pojawienia się zakwaszenia. Po soczewicę powinny sięgać osoby skarżące się na częste zgagi lub chorujące na refluks. Warto pamiętać, by do potraw z soczewicy dodawać przyprawy zapobiegające wzdęciom, takie jak majeranek, kmin rzymski lub imbir.

Soczewica dobra na odchudzanie

Soczewica jest kaloryczna, jednak zawiera dużo błonnika i mało tłuszczu. Gwarantuje uczucie sytości na długo, więc zmniejsza ryzyko podjadania. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, bez obaw sięgnij po tę smaczną roślinę.

Zapobiega anemii

Soczewica zawiera witaminy z grupy B i kwas foliowy, a także magnez, żelazo, potas, cynk oraz fosfor, dlatego polecana jest przy anemii. Ze względu na zawartość kwasu foliowego również kobiety w ciąży powinny polubić się z daniami z soczewicy.

Poprawia samopoczucie

Nie możesz poradzić sobie ze stresem? Dopadła Cię zimowa chandra? A może nie możesz spać w nocy? Pomyśl o zmianie diety. Ze względu na sporą ilość magnezu jedzenie soczewicy ma dobry wpływ na nasz układ nerwowy.

Zmniejsza ryzyko nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy

Soczewica zawiera dużo błonnika i potasu, dlatego zmniejsza poziom złego cholesterolu, obniża ciśnienie krwi, a więc regularne spożywanie dań na bazie soczewicy zapobiega udarom i zawałom serca. Soczewica ma niski indeks glikemiczny, obniża poziom glukozy we krwi, dlatego może być spożywana przez cukrzyków.

Jakie są rodzaje soczewicy?

Najbardziej popularne rodzaje soczewicy to:

  • Soczewica czerwona – najczęściej spotykana na polskich stołach. Często sięgamy po czerwoną soczewicę, bo jej przygotowanie jest szybkie i nie wymaga wcześniejszego namaczania. Można łatwo ją rozgotować, dlatego stanowi dobrą bazę do zagęszczania zup.

  • Soczewica żółta – również łatwo rozpada się po rozgotowaniu, ale ma delikatniejszy posmak. Także nadaje się do przyrządzania pożywnych zup. Zupa z soczewicy jest rozgrzewająca i sycąca.

  • Soczewica brązowa – ma bardziej intensywny smak. Zwykle stanowi składnik wegetariańskich past do smarowania pieczywa. Również okazuje się bazą dla wegańskich pasztetów.

  • Soczewica zielona – sypka po ugotowaniu i delikatna w smaku. Pierogi z soczewicą zwykle przygotowuje się właśnie na bazie zielonych ziaren. Możesz dodać je też do zdrowej sałatki.

Jak gotować soczewicę?

Sposób gotowania zależy od rodzaju soczewicy. Niektóre nie wymagają wcześniejszego namaczania. Jeśli chcesz zaoszczędzić na czasie, wybierz czerwoną albo żółtą, której nie trzeba moczyć. Ile gotować soczewicę? Wystarczy około 15 minut.

Z kolei soczewicę zieloną koniecznie opłucz i gotuj około pół godziny. Soczewica brązowa wymaga namaczania i dłuższego gotowania – jest gotowa po 60 minutach. Każdą soczewicę należy posolić dopiero pod koniec gotowania.

Czy soczewica jest ciężkostrawna?

Mimo że soczewica jest polecana dla lepszego trawienia, powinny unikać jej osoby, które mają problemy ze wzdęciami. Rozwiązaniem może być dodawanie do potraw przypraw, takich jak kmin rzymski, koper włoski lub majeranek. Jednak ze względu na to, że soczewica wywołuje nadmierną fermentację w jelitach, jej spożywanie może być uciążliwe dla osób z kłopotami gastrycznymi.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (9)
3.9
Komentarze
Dodaj komentarz