Artykuł sponsorowany

Rejestr sprzedaży i zakupu VAT

Rejestr sprzedaży i zakupu VAT

Do prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupu VAT zobowiązani są przedsiębiorcy, którzy są czynnymi płatnikami podatku od towarów i usług. Prowadzenie rejestru służy sporządzeniu rozliczenia z podatku VAT. Jednak nie wszystkie transakcje udokumentowane fakturą muszą zostać uwzględnione w ewidencji. 

Rejestr VAT

Istnieją dwa rodzaje rejestru VAT: rejestr sprzedaży oraz rejestr zakupu. Każdy przedsiębiorca musi prowadzić tego rodzaju ewidencję. Wyjątek stanowią podatnicy zwolnieni z VAT oraz przedsiębiorcy, który świadczą usługi zwolnione z podatku od towarów i usług. Rejestr VAT prowadzony jest w celu sporządzenia tzw. deklaracji VAT, czyli rozliczenia podatku od towarów i usług. W rejestrze powinny znaleźć się faktury, które poświadczają uprawnienia do odliczenia podatku.

Co powinno się znaleźć w rejestrze VAT

Wedle obowiązujących w naszym kraju przepisów, w ewidencji VAT muszą zostać zawarte wszystkie dane, które są potrzebne do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT. Zatem do rejestru mamy obowiązek wprowadzić kwoty z oryginałów i korekt faktur, a także faktur wewnętrznych lub raporty z kasy fiskalnej. W rejestrze znajdziemy więc m.in. takie informacje, jak: numer ewidencji, daty wystawienia faktur i ich numery, nazwę, adres oraz NIP nabywcy, wartość sprzedaży brutto, kwota należnego podatku oraz odpowiednią wysokość stawki podatku VAT – powiedział specjalista z biura rachunkowego Casus w Sosnowcu.

Czego nie trzeba wykazywać w ewidencji?

Istnieją produkty i usługi, które nie uprawniają do odliczenia podatku VAT lub w ogóle nie podlegają opodatkowaniu, więc nie mają żadnego wpływu na sporządzenie deklaracji VAT, zatem nie ma obowiązku umieszczania w ewidencji ich nabycia lub sprzedaży. Można jest zapisać w osobnej rubryce rejestru, jako nieuprawniające do odliczenia podatku, ale jest to rozwiązanie dobrowolne. W rejestrze VAT przedsiębiorca nie ma obowiązku zawierania danych dotyczących zakupów związanych z czynnościami nieopodatkowanymi, z czynnościami, od których nie można odliczyć podatku oraz z czynnościami wyłącznie zwolnionymi z podatków od towarów i usług.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz