Artykuł sponsorowany

Jakie elementy wpływają na wysokość kursów walut

Jakie elementy wpływają na wysokość kursów walut

Notowania walutowe ulegają nieustannym wahaniom. Istnieje kilka kluczowych czynników, które decydują o wysokości danego kursu. Starając się przewidzieć kolejne zmiany, warto rozpatrywać te czynniki w dwojaki sposób: z jednej strony w powiązaniu z pozostałymi, a z drugiej – niezależnie od siebie. Jeśli od wahań kursu walut zależą nasze inwestycje, planowane zakupy czy też zaciągnięte kredyty, zwróćmy szczególną uwagę na wymienione niżej aspekty.

– Wycena waluty zależy zasadniczo od tego, czy popyt na nią przekracza podaż, czy jest wręcz odwrotnie – tłumaczy nam ekspert z kantoru Cent we Wrocławiu. Jeżeli wybrany rynek staje się szczególnie atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, kupują oni dłużne papiery wartościowe, np. obligacje danego kraju, wymieniając swoją walutę na jego walutę. Zwiększa się więc popyt na tę ostatnią, co sprawia, że się ona umacnia.

Stopy procentowe

Dzieje się tak na przykład w związku ogłaszanym przez bank centralny konkretnego państwa albo regionu (np. UE) wzrostem stóp procentowych. Oznacza on wzrost oprocentowania obligacji, stąd też wzmożone zainteresowanie ich zakupem. Sytuacja odwrotna, czyli spadek stóp procentowych – albo nawet tylko jego zapowiedź – sugeruje obniżenie stóp zwrotu inwestycji w papiery wartościowe. Te ostatnie przestają być zatem szczególnie atrakcyjne, co skutkuje obniżką kursu waluty kraju, w którym nastąpił rzeczony spadek.

Bezrobocie

Poziom stóp procentowych to czynnik, który trzeba rozpatrywać długoterminowo. Podobnie rzecz ma się z poziomem bezrobocia. On również może mieć wpływ na notowania walutowe. Jeśli jest zbyt niski, dobra importowane będą prawdopodobnie mniej chętnie kupowane przez mieszkańców danego kraju, którego waluta trafia więc na rynek międzynarodowy w mniejszych ilościach i może się w związku z tym nieco umocnić (gdy podaż będzie niższa niż popyt). W krótkiej perspektywie jednak notowania krajowej waluty spadają w związku z niechęcią zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału w kraju, który nie zapewnia swoim obywatelom wystarczającej liczby miejsc pracy, co zmniejsza potencjalne szanse rzeczonych inwestorów na osiągnięcie zysków.

Wzrost gospodarczy

Na tej samej zasadzie niechęć do zakupu krajowych aktywów ma miejsce w przypadku niskiego tempa wzrostu gospodarczego. Jeśli natomiast PKB danego kraju rośnie, rośnie również produkcja, a także popyt spekulacyjny na jego walutę, co sprawia, że się ona umacnia. W dłuższej perspektywie szybki wzrost zapowiada jednak zwiększenie importu, zatem ilość tej waluty na rynku międzynarodowym się zwiększa, w efekcie czego jej kurs nieco spada.

Inflacja

Import rośnie również w momencie, w którym rosną ceny lokalnych produktów i usług. Stają się one mniej konkurencyjne, a zagraniczni partnerzy potrzebują mniejszej ilości waluty, aby je nabyć. Tak oto inflacja jest kolejnym czynnikiem decydującym o wahaniach kursu walut. W krótkiej perspektywie oznacza osłabienie krajowej waluty, zapowiada jednak podwyżki stóp procentowych skutkujących jej wzmocnieniem – jak już była o tym mowa powyżej.

Sytuacja polityczna

Warto na koniec wspomnieć, że na notowania walutowe wpływ mogą mieć również wydarzenia społeczne i polityczne w danym kraju, wszelkie demonstracje i działania rządzących. Jeśli sytuacja polityczna nie jest stabilna, może to mieć w przyszłości negatywne skutki gospodarcze, zagraniczny kapitał jest więc mniej chętnie na takim gruncie lokowany, co prowadzi do spadku kursu waluty państwa niezbyt pewnego z punktu widzenia inwestycji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz