Artykuł sponsorowany

Nowa era żarówek

Nowa era żarówek

Żarówka za kilka lat będzie świętować półtora wieku istnienia, a jej przydatność w naszym życiu jest nieoceniona. Zapewne sam Edison byłby zaskoczony, jak bardzo jego wynalazek zmienił świat i jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni, a także jak uległy zmianie kształt czy wytrzymałość szklanej bańki z żarnikiem.

Świetlane początki

Wynalezienie żarówki przypisywane jest Thomasowi Edisonowi, który jednak nie dokonał tego odkrycia sam, bowiem wraz z nim pracował nad wynalazkiem cały zespół badawczy, który w 1879 roku stworzył pierwszą świecącą bańkę. Już kilka lat później ambitny naukowiec stworzył w Nowym Jorku sieć elektryczną, rozświetlając miasto 14 tysiącami żarówek. Pierwsze z nich wyposażano we włókna węglowe zamknięte w szklanej próżni, jednak krótki czas ich świecenia nie był satysfakcjonujący. Edison zastąpił je palonymi włóknami bambusa, wytrzymującymi nawet kilkaset godzin. Drut wolframowy po raz pierwszy zastosowano w 1907 roku, a wnętrze bańki zostało wypełnione argonem lub kryptonem. Ostateczny kształt żarówek funkcjonujących jeszcze do czasów obecnych uzyskał w 1913 roku Irving Langmuir. Od tamtego czasu ten prosty, ale niezwykle przydatny przedmiot służył wiernie aż do końca XX wieku, kiedy to zaczęto się zastanawiać nad jego aspektami ekologicznymi.

Żarówki a ekologia

Tradycyjne żarówki wolframowe są już dziś reliktem przeszłości, a chociaż wciąż jeszcze można je kupić w sklepach, to są masowo wycofywane z produkcji i zastępowane nowymi, praktyczniejszymi rozwiązaniami. To efekt rozbudzania świadomości ekologicznej, co jest znamieniem naszych czasów i rządzi wieloma dziedzinami życia. Jednym z powodów tworzenia nowych odmian żarówek jest konieczność oszczędzania energii, której zapasy na świecie są ograniczone, a wytwarzanie jej ze źródeł odnawialnych wciąż jeszcze pozostaje na etapie wstępnego rozwoju. Niektóre typy starych żarówek zawierają też w sobie rtęć, szkodliwą dla środowiska i samego człowieka, a gdy weźmie się pod uwagę liczbę zużywanych żarówek, można już mówić o poważnym problemie. Eliminuje go z pewnością nowa generacja żarówek LED.

Nowoczesne oświetlenie LED

Żarówki typu LED są już dziś bardzo popularne i cenione za ich wyjątkowe walory. Najważniejszym atutem jest ogromna oszczędność energii, bowiem LED-y zużywają jej aż 10 razy mniej niż tradycyjne żarówki, zapewniając światło o podobnej jasności. Drugą ważną zaletą nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale i funkcjonalności jest ich wytrzymałość. Podczas gdy tradycyjna żarówka świeci około 1000 godzin, podobna żarówka LED wytrzyma 25000 godzin. Chociaż jest ona droższa, to w końcowym rachunku i tak jej zastosowanie jest bardziej ekonomiczne. W sklepach i hurtowniach takich jak Algra-Król. Hurtownia elektryczna można kupić nie tylko tradycyjne żarówki LED-owe, ale również taśmy, dzięki którym montaż oświetlenia jest łatwiejszy, a zakres wykorzystania szerszy. LED-y są bezpieczniejsze, jaśniejsze, bardziej wytrzymałe, nie nagrzewają się i dają skupione światło, a przy okazji pozwalają zachować sporo pieniędzy w portfelu, dlatego z pewnością są godnym następcą wynalazku pana Edisona.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz