Artykuł sponsorowany

Energooszczędny sprzęt – czy to się naprawdę opłaca?

Energooszczędny sprzęt – czy to się naprawdę opłaca?

Urządzenia RTV, AGD, samochody, oświetlenie… Mnogość dostępnych urządzeń w każdej z tych dziedzin może przyprawić o zawrót głowy. Decydując się na konkretny model, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych – obok funkcjonalności i estetyki – jest cena. Warto jednak pomyśleć nie tylko o tym, ile za dany sprzęt płacimy w sklepie, ale też ile wyniosą koszty jego eksploatacji.

Niełatwo jest o tym pamiętać, kiedy przed oczami mamy czarno na białym wypisane ceny poszczególnych urządzeń, różniące się między sobą nieraz o kilkaset złotych. – Wartość „na metce”, wraz z kosztem ewentualnego transportu lodówki czy pralki na miejsce docelowe, a także instalacji, to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o to, ile faktycznie płacimy za sprzęt – mówi koordynator europejskiej inicjatywy Topten w Polsce.

Ukryte koszty

Oprócz kosztu nabycia należy wziąć bowiem jeszcze pod uwagę tzw. koszty utrzymania urządzenia, a także koszt energii, której potrzebuje ono, by funkcjonować. Przez „utrzymanie” rozumiemy tutaj m.in. konieczność wezwania serwisu w razie wystąpienia usterki czy stosowanie środków konserwujących (np. preparaty odkamieniające do pralek). Wydatki na to poniesione stanowią jednak nie więcej niż 10 proc . wszystkich pieniędzy, które przeznaczamy na urządzenie. Najwięcej – bo nawet 85 proc. – wydajemy na pobieraną przez nie energię.

Analiza oszczędności

Aby oszacować jej zużycie, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora (można to zrobić za darmo w Internecie), który porównuje tzw. koszty cyklu żywotności (z ang. life cycle costs, LCC) poszczególnych modeli różniących się między sobą klasą energetyczną, zgodnie z prawem podaną na każdym sprzedawanym na terenie UE urządzeniu. Kalkulator taki wyliczy przykładowo, o ile mniej wydamy w ciągu roku na prąd, używając lodówki w klasie A+++ zamiast lodówki A+. Potem wystarczy przemnożyć to przez kilka, a nawet kilkanaście lat zakładanej żywotności sprzętu i przekonać się, czy droższa z reguły w sklepie lodówka A+++ rzeczywiście będzie nas więcej kosztować.

Produkty wysokiej klasy

Na cenę energooszczędnego sprzętu wpływa fakt, że jest on często wykonany z lepszych jakościowo materiałów niż ten standardowy. W jego produkcji wykorzystuje się też nowocześniejsze i bardziej precyzyjne technologie. Dlatego też nawet jeśli wyliczona kalkulatorem LCC oszczędność nie jest oszałamiająco wielka, pamiętajmy, że inwestując w urządzenie o wyższej klasie energetycznej, nabywamy produkt o podwyższonym standardzie. Najczęściej zresztą wyposażony jest on w liczne funkcje dodatkowe, których nie spotkamy w bardziej energochłonnych urządzeniach starszej generacji. Wszystko po to, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom świadomego konsumenta, którym powinien być każdy z nas.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz