Artykuł sponsorowany

Zabawa o japońskich korzeniach, czyli jak narodziło się karaoke?

Zabawa o japońskich korzeniach, czyli jak narodziło się karaoke?

Karaoke to niezwykła zabawa, która od lat cieszy się powodzeniem na Zachodzie.  Z uwagi na rozrywkowy charakter, zdobyła też uznanie wśród polskich amatorów śpiewania. Jej historia jest bardzo odległa – sięga prehistorycznych japońskich tradycji. Obecnie w organizacji takich spotkań specjalizuje się wiele lokali rozrywkowych, a nawet rozwija się cała gałąź usług, które obejmują wyposażenie oraz bogatą kolekcję nagrań.

Taniec i śpiew w starożytnej Japonii

Japońskie pochodzenie śpiewania tekstu wyświetlanego na ekranie sugeruje już sama nazwa. W początkach praktykowania takiej formy spędzania czasu nie korzystano z multimediów,
bo ich po prostu nie było. Taniec i śpiew nieodłącznie wiązał się z japońską tradycją, począwszy od spędzania czasu wolnego w środowiskach wiejskich po edukację samurajów. Jeszcze dziś w niektórych filmach z tego rejonu świata można zobaczyć wiernie przedstawione sceny treningów przy wtórze lokalnych instrumentów muzycznych. Obowiązkiem każdego samuraja było posiadanie własnego tańca, który odtwarzał przy specjalnych okazjach. Na śpiewie i tańcu opierał się też japoński teatr Noh – jeden z najpopularniejszych teatrów dramatycznych.

Japońskie kawiarenki

Śpiewanie dla rozrywki w lokalach publicznych rozpropagowano w Japonii za czasów panowania cesarza Yoshihito, w okresie od 1912 do 1926 roku. Powstające wówczas piosenkarskie kawiarenki stanowiły początek publicznego wykonywania utworów znanych zespołów. Występowały one na żywo, a tradycją lokali było śpiewanie piosenek wraz
z wykonawcami przez odwiedzających kawiarenkę gości. To wstęp do współcześnie działających firm, takich jak Soundbit Nagłośnienia imprez, eventów, koncertów, które – poza oferowaniem sprzętu audio-video i oświetlenia – oferują też organizację imprez karaoke oraz trzytysięczny zestaw przygotowanych utworów.

Kawiarenki japońskie przetrwały i przetrwał też zwyczaj publicznego śpiewania, który
w latach 70. ubiegłego wieku przekształcił się w biznes na szeroką skalę. Zainicjował go piosenkarz Daisuke Inoue, który jako pierwszy nagrał swoje utwory, aby mogły być śpiewane w lokalach także bez jego osobistego udziału. Widząc w tym interes, piosenkarz wymyślił maszynę, która odtwarzała utwory po wrzuceniu monety.

Karaoke współcześnie – przemysł i rozrywka

Karaoke stało się nie tylko dochodowym biznesem dla wielu lokali gastronomicznych, ale też świetną i jednoczącą ludzi zabawą. O jej wartości może świadczyć to, że za ten niecodzienny wynalazek japoński piosenkarz w 2004 r. otrzymał Nagrodę Ig Nobla. Wspólne śpiewanie uznano też za sposób na obejście rasizmu i wzajemną tolerancję.

Współcześnie jest to jedna z bardziej lubianych form rozrywki nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie. Pomocą w jej uatrakcyjnieniu służy specjalne wyposażenie audiowizualne, dzięki któremu można nie tylko śpiewać do nagranego utworu, ale też odczytywać tekst wyświetlany na ekranie. Tempo wyświetlania jest zgrane z tempem melodii, co stanowi duże ułatwienie dla osób, które nie znają utworów lub nie mają talentu do śpiewu.

Sprzęt do karaoke, na który składa się laptop lub komputer, wideoprojektor oraz zestaw odpowiednio przygotowanych utworów można wypożyczyć na potrzeby eventu, zabawy plenerowej, firmowej czy wesela.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz