Artykuł sponsorowany

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?
Ubieranie choinki to chyba najprzyjemniejszy etap świątecznych przygotowań. Od strojenia świątecznego drzewka nie próbują wymigać się ani dzieci, ani dorośli. Pięknie udekorowany iglak zajmuje wyeksponowane miejsce w domu, skupia wokół siebie całą rodzinę i nikogo nie dziwi, że jest jednym z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia.



Choinki bożonarodzeniowe w Polsce


Istnieją różne wersje opowieści o pochodzeniu tradycji przystrajania choinki – wyjaśnia ekspert z firmy Virpol. Najbardziej wiarygodnym źródłem jest Słownik mitów i tradycji kultury Kopalińskiego, który obecność choinki w polskich domach przypisuje zapożyczeniu zwyczaju niemieckiego. Pierwsze bożonarodzeniowe choinki w Polsce pojawiły się w domach ewangelickich mieszczan pochodzenia niemieckiego na początku XIX wieku. Zatem tak dobrze utrwalony zwyczaj w naszym kraju liczy sobie zaledwie ok. 200 lat.


Tu wypada wspomnieć, że zanim pod polskie strzechy trafiło całe drzewko, świętowaliśmy narodziny Jezusa dekorując podwieszone pod sufitem gałązki sosny, jodły lub świerka, czyli tzw. podłaźniczkę. W innych domach jej miejsce zajmowała jemioła, która w ostatnich latach wraca do nas, przebywszy zaskakującą drogę przez zamorskie kraje.



Symbolika iglastego drzewka


Trudno wskazać dokładny moment, w którym wiecznie zielone drzewko zostało wprowadzone jako element religijnego kultu czy obyczaju, niemniej motywy można łatwo zrozumieć. W wielu kulturach na całym świecie, nie tylko kręgach chrześcijańskich, drzewo symbolizuje życie, płodność, narodziny, a zatem są to skojarzenia pozytywne i doskonale komponujące się z tematyką świąt Bożego Narodzenia.



Choinka na świecie


Przystrajanie choinki na okoliczność narodzin Chrystusa najpierw pojawiło się w Niemczech i tradycja może mieć swoje źródła w biblijnej Księdze Izajasza: „Chwała Libanu do ciebie przyjdzie, jodła i bukszpan, i sosna społem, aby przyozdobić miejsce świętości mojej”. Zwyczaj ubierania bożonarodzeniowego drzewka rozpowszechnił się w Europie dzięki... małżeństwu brytyjskiej królowej Wiktorii z niemieckim księciem Albertem. Efektem tego mariażu było zwiększone zainteresowanie obyczajami niemieckimi, a konsekwencji nawet moda na rzeczy z tego obszaru kulturowego – opowiada specjalista z przedsiębiorstwa Virpol.


Co ciekawe, ten piękny obyczaj zdradza zdecydowanie ekspansywny charakter i dziś spotkać go możemy nawet w krajach niezwykle odległych nam kulturowo i niechrześcijańskich, jak np. w Japonii.


Jak widać tradycja przystrajania choinki ma charakter internacjonalny i międzykulturowy. Tym, co zdecydowanie wyróżnia polskie choinki spośród drzewek ubieranych w tym czasie na całym świecie, są układane pod nią prezenty. Choć wręczanie gwiazdkowych upominków znane jest w innych krajach, tylko w naszym rejonie układane są one pod drzewkiem i rozpakowywane w dniu wigilii.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz