Artykuł sponsorowany

Rodzaje ogrodzeń posesji

Rodzaje ogrodzeń posesji

Dawniej zamki grodzono kamiennym murem. Dziś, gdy czasy mamy znacznie spokojniejsze, a moda uległa zmianie, nowoczesne "mury" muszą już nie tylko bronić dostępu, ale także podkreślać urodę naszej "twierdzy". Zapraszamy na krótki przewodnik po współczesnych rodzajach ogrodzeń posesji.

Ogrodzenie to najprostszy sposób na obronę naszej własności i wytyczenie granic prywatności. Dobre ogrodzenie musi być równocześnie – mocne, trwałe, szczelne i ładne. Nie wystarczy nam już, że skryjemy się za murem przed hałasem, spalinami i nieproszonymi gośćmi. Chcemy jeszcze, aby ten mur był piękny jak złota klatka i żeby podkreślał urodę posesji.

Na nasze szczęście, możliwości wyboru rodzajów ogrodzeń są w zasadzie nieograniczone. Wszystko zależy od naszego gustu oraz kwoty, którą chcemy wydać.

Drewno i kamień

Choć ogrodzenia drewniane znane są od tysięcy lat, wciąż są bardzo popularne. Do ich konstrukcji możemy wykorzystać sztachety, żerdzie albo bale. Każdy element drewnianego ogrodzenia trzeba starannie zabezpieczyć przed wilgocią, grzybami i pleśnią. W tym celu, pokrywa się drewno impregnatem, maluje farbą albo nakłada odpowiednie lakiery.

Do ogrodzenia posesji często wybieramy proste ogrodzenia wykonane z desek lub bali. Popularne jest także połączenie drewnianego wypełnienia z kamiennymi, ceglanymi lub betonowymi słupkami. Drugie rozwiązanie jest trwalsze i bardziej odporne na zużycie niż płot drewna. Oczywiście możemy też skusić się na całe ogrodzenie z kamienia, takie rozwiązanie jest jednak rzadko stosowane ze względu na wysoki koszt jego wykonania.

Ogrodzenia metalowe

Na trzecim miejscu, w stawce najchętniej wybieranych materiałów do budowy ogrodzeń, jest metal. Zdaniem wielu specjalistów, to najbardziej wszechstronne tworzywo do produkcji płotów. Ogrodzenie metalowe możemy zamówić według gotowego wzoru albo zażyczyć sobie indywidualnie stworzony projekt. Kluczowy jest sposób łączenia poszczególnych elementów metalowego ogrodzenia. Proste konstrukcje są z reguły spawane, a bardziej tradycyjne formy łączy się nitowaniem na gorąco, co zapewnia ich wytrzymałość. Dostępne są również ogrodzenia kute, uznawane za wyroby kowalstwa artystycznego.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić, możemy wybrać płot żeliwny, o powierzchni pokrytej farną lub innym metalem, co zapobiega jej korozji. Jednak wciąż najpopularniejszym (i oczywiście najtańszym) ogrodzeniem metalowym jest siatka. Braki w wyglądzie nadrabia niską ceną i łatwością montażu.

Ogrodzenia z ceramiki

Kolejny rodzaj to ogrodzenia ceramiczne. Powstają przeważnie z cegły klinkierówek, cegły licówki albo cegieł rozbiórkowych. Minusem ceramicznych konstrukcji jest to, że wyglądają dobrze tylko jako ogrodzenia dużych posesji. W przypadku niewielkiego domku, lity mur z cegieł stwarza wrażenie klaustrofobicznej ciasnoty. Ogrodzenie ceramiczne należy też zapobiec przed zamoknięciem.

- Po wybudowaniu ogrodzenia ceramicznego zaleca się pokryć jego powierzchnię preparatem hydrofobowym zapobiegającym nasiąkaniu cegieł wodą. Dzięki temu znacznie wydłużymy jego żywotność i na dłużej zachowa atrakcyjny wygląd – radzi pracownik firmy STĘBUD – producenta ogrodzeń na wymiar.

Ogrodzenia betonowe

Jeżeli masz dość sąsiadów, może Cię zainteresować „zamurowanie” przestrzeni między posesjami. Ogrodzenia betonowe wykonuje się z prefabrykowanych segmentów, litych bądź ażurowych. W ten sposób możemy odgrodzić się z dnia na dzień, niestety efekt nie będzie zbyt estetyczny. Na pocieszenie, śpieszymy dodać, że betonowe płoty mają też swoje zalety! Są trwałe, mrozoodporne i dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne.

Naturalna zieleń

Na koniec przedstawiamy najbardziej naturalną metodą grodzenia posesji za pomocą żywopłotów albo zielonej ściany z drzew. Takie „eko” ogrodzenie nie tylko dobrze izoluje działkę, ale także zacienia i tłumi hałas. Niezawodnymi krzewami na żywopłoty są rośliny liściaste, np.: berberysy, karagana syberyjska (dająca się formować), ognik szkarłatny (zimozielony, o dekoracyjnych owocach), pigwowiec pośredni (efektownie kwitnie), róża dzika, irga (z ładnymi owocami), ligustr, pięciornik krzewiasty (kolorowo kwitnący), tawuły (o dekoracyjnych kwiatach). Na bardziej zwartą zaporę lepiej sprawdzą się krzewy iglaste, np.: jałowce, kosodrzewina, sosna czarna, świerk klujący, żywotnik, cis pospolity, choina i modrzew.

Możemy również zdecydować się na połączenie zielonego ogrodzenia z tym bardziej tradycyjnym. Prostym sposobem na taką fuzję jest obsadzenie siatki albo parkanów pnączami. Możemy do tego wykorzystać bluszcze, wiciokrzewy, powojniki, rdesty, winobluszcze, winorośle, glicynie, miliny i pnące róże.

Oczywiście o żywopłot musimy dbać, jak o każdą roślinę. Jeśli ma być prawdziwą ozdobą, a nie tylko krzaczastym chwastem, wymaga podlewania, nawożenia, ciecia i regularnej pielęgnacji. To spory wysiłek, ale niesamowicie ozdobny efekt końcowy jest z pewnością wart swojej ceny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz