Artykuł sponsorowany

Rodzaje kostki brukowej

Rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów do wykańczania chodników, alejek, podjazdów czy parkingów. Łatwo się ją układa, jest niezwykle wytrzymała i efektownie się prezentuje. Szeroki asortyment kostki obejmuje różne techniki produkcji, surowce, wzory i kolory nawierzchni. Jakie rodzaje kostki brukowej wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

Kostka przemysłowa

Kostka brukowa przemysłowa, określana też mianem standardowej, jest powszechnie wykorzystywana jako budulec nawierzchni parkingów czy chodników. Sprawdza się doskonale na większych i intensywnie użytkowanych powierzchniach. Wyróżnia ją nieskomplikowana forma, zwykle prostokątna, a także jednolita barwa, zazwyczaj szara.

Kostka szlachetna

Ten rodzaj kostki produkowany jest ze szczególnym naciskiem na wysokie walory estetyczne, by uzyskać jak najbardziej efektowną nawierzchnię. W tym celu wykorzystuje się różne metody obróbki dodatkowej. Wyróżniamy następujące rodzaje kostek ze względu na technikę obróbki powierzchni:

  • Płukana – w trakcie obróbki z powierzchni kostek wypłukuje się drobne fragmenty betonu, by wyeksponować kolorowe kruszywo. W efekcie kostka przypomina kamienie naturalne.
  • Szczotkowana – ta technika obróbki polega na szczotkowaniu kostki w celu uzyskania porowatej, szorstkiej i przez to efektownej powierzchni.
  • Łupana – obłupane krawędzie kostki imitują wygląd kamienia naturalnego. Nieregularne brzegi nadają kostce oryginalny wygląd.
  • Postarzana – wykorzystując technikę młoteczkowania, kostce nadaje się zabytkowy, niemalże antyczny charakter zbliżony do starego bruku.
  • Strukturalna – kostka o szlachetnym wyglądzie, do złudzenia przypominająca naturalny kamień.

Rodzaje materiału

Kostki brukowe dzielimy również ze względu na surowiec wykorzystany do produkcji: Pod tym względem wyróżniamy:

  • Kostki betonowe – których zaletą jest przystępna cena idąca w parze z wysoką jakością materiału: wytrzymałością mechaniczną i odpornością na warunki atmosferyczne. Sprawdzi się jako nawierzchnia podjazdu, chodnika czy parkingu. Może być jednowarstwowa lub posiadać dodatkową warstwę wykończeniową o wysokich walorach estetycznych.
  • Kostki kamienne – wytwarzane z naturalnego kamienia. Najpopularniejszym rodzajem takiego materiału jest kostka granitowa, o atrakcyjnym wyglądzie i dobrych parametrach wytrzymałościowych. Produkuje się również kostki bazaltowe o charakterystycznej ciemnej barwie.

Kostki z kamienia polnego – imitujące stary bruk, tworzą nieregularne, oryginalne aranżacje.

Inne parametry

Kostki brukowe możemy też podzielić ze względu na inne parametry. Istnieją różne rodzaje kształtów kostki brukowej. Poza prostymi formami, takimi jak prostokąt, sześciokąt czy kwadrat, dużą popularnością cieszą się również fale i klepsydry. Kostki brukowe różnią się też między sobą wielkością. Na rynku dostępne są zarówno kostki o grubości 4 cm, jak i 14 cm. Do tego dochodzi bogata gama kolorystyczna. Poza odcieniami szarości mamy też do wyboru czerwień, żółć, beże i brązy. Kolory mogą być przy tym zarówno jednolite, jak i melanżowe. Tak szeroki asortyment kostki brukowej pozwoli na stworzenie kompozycji idealnie komponującej się z ogrodem i domem. - podsumowuje specjalista z Hurtowni kostki brukowej i kamienia KADO.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz