Ogrodzenia siatkowe – przeżytek czy estetyczny evergreen?

Ogrodzenia siatkowe – przeżytek czy estetyczny evergreen?
Ogrodzenia siatkowe wykorzystywane są od bardzo wielu lat, również ze względu na łatwą dostępność oraz niższe koszty w porównaniu do innych rozwiązań. Jednak w ostatnim czasie ogrodzenia tego typu stały się również po prostu modne. Ogrodzenie należy do tych elementów otoczenia domu, które najsilniej oddziałują na stronę estetyczną. Nieodpowiednio dobrane może burzyć harmonię i obniżać walory wizualne samego budynku mieszkalnego. Na szczęście bogactwo rozwiązań i materiałów pozwala bez problemu dobrać rodzaj ogrodzenia do indywidualnych potrzeb właściciela posesji.

Rodzaje ogrodzeń

Chętnie stawiane są ogrodzenia murowane, z paneli, połączenie drewnianych sztachet z klinkierem, a nawet murki gabionowe. Jednak największą popularnością cieszy się nieustannie ogrodzenie siatkowe. Warto od razu zauważyć, że ostatnie zmiany w prawie budowlanym jeszcze bardziej ułatwiły właścicielom posesji budowanie ogrodzeń, jeśli nie przekraczają wysokości 2,20 m. Nie trzeba się wówczas starać o żadne pozwolenie (źródło: zbudujemydom.pl).

Siatka jako element krajobrazu

Ogrodzenie siatkowe zawsze było popularne, ale ostatnio dostrzega się w nim również coraz większe walory estetyczne. Jest na tyle uniwersalne, że doskonale sprawdza się zarówno w miejskiej przestrzeni, na przedmieściach, jak i na terenach wiejskich. Ogrodzenie siatkowe to subtelna estetyka, która podkreśla walory otoczenia, jednak nad nim nie dominuje. A co najważniejsze, tego typu ogrodzenie jest łatwe w montażu.

Dodatkowo można bez problemu dobrać kolorystykę siatki do innych elementów otoczenia, tak aby harmonizowała z nimi lub przełamywała ich styl i barwę. Standardowe kolory takiego ogrodzenia to zieleń, brąz lub czerń. Jednak coraz więcej producentów dopuszcza również możliwość wyprodukowania siatki o kolorze, jaki zażyczy sobie klient, a to otwiera nowe możliwości aranżowania przestrzeni wokół domu.

Siatka i inne elementy

W przypadku tego typu ogrodzeń najczęściej spotykane są dwa rodzaje siatek: stalowa pleciona lub stalowa zgrzewana. Ta ostatnia jest ocynkowana i powlekana PCV, posiada najczęściej prostokątne oczka. Drut, z którego jest wykonana, jest nie tylko twardy, ale również specjalnie profilowany. Taki zabieg nadaje mu większą sprężystość. Tymczasem siatka pleciona może być ślimakowa ocynkowana, a dodatkowo powlekana również PCV.

Do siatki należy oczywiście dobrać odpowiednie słupki. Ich długość zależy nie tylko od wysokości samej siatki, ale również od sposobu jej mocowania. Poza tym na rynku dostępne są słupki w różnym stylu, kształcie i kolorze. Do tego dochodzą jeszcze elementy uzupełniające, jak zaczepy do mocowania podpór do słupków lub drut naciągowy i napinacze.

Ogrodzenie siatkowe nie musi być nudnym, opatrzonym wszędzie elementem posesji. Dzięki ogromnemu wyborowi rodzaju siatek, słupków i ich kolorystyki bez problemu można przygotować ogrodzenie, które zadziwi sąsiadów i gości walorami estetycznymi.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz