Artykuł sponsorowany

Mała architektura w ogrodzie

Mała architektura w ogrodzie

Ogród w sąsiedztwie domu jednorodzinnego czy też duża działka rekreacyjna, w którą inwestujemy, aby spędzać na niej czas podczas wakacji, wymagają odpowiedniego zagospodarowania. Ważnym elementem tego procesu jest wybór małej architektury ogrodowej, mającej duże znaczenie dla estetyki i komfortu ogrodu.


Altany – królowe romantycznego ogrodu

Posiadanie własnego ogrodu lub działki rekreacyjnej jest obecnie nie tylko modne, ale również praktyczne. Kosztowne wyjazdy na wczasy nawet w niezbyt odległe rejony kraju sprawiają, że wiele osób chętnie spędza lato na działce, dzięki czemu nie tylko mają znacznie dłuższe wakacje, ale także dużo mniej na nie wydają. Działka rekreacyjna albo duży przydomowy ogród wyposażane są w nowoczesne konstrukcje, które pełnią podwójną funkcję – praktyczną i dekoracyjną. Ponieważ założeniem takich rekreacyjnych ogrodów jest obcowanie z naturą, wykonuje się je głównie z drewna zabezpieczonego lakierem, nieco rzadziej bejcowanego lub sztucznie postarzanego. 


Wśród często spotykanych ogrodowych konstrukcji wiodącą rolę odgrywają wszelkiego rodzaju altanki, małe – przeznaczone do wstawienia ławki albo rozbudowane, z podłogą i ściankami, umożliwiające umieszczenie w nich stołu z krzesłami. Altanki to idealny sposób na spędzanie czasu w ogrodzie podczas deszczu lub w upalnym słońcu. Doskonale sprawdzają się też podczas letniego spotkania towarzyskiego na łonie natury. Ich wyjątkowym atutem jest również dekoracyjność, bowiem odpowiednio dobrane stworzą romantyczny klimat i pozwolą na obsadzenie pnącymi roślinami, tworząc prawdziwie ozdobny bukiet kwiatowy. W ofercie Juro-Trans znalazły się piękne ażurowe pawilony na planie sześciokąta, z dachem naturalnym oraz krytym ceramiczną dachówką.

Architektura dekoracyjna i funkcjonalna

Altany są elementami dekoracji ogrodów i służą celom praktycznym, jednak ich ulokowanie w ogrodzie wymaga zapewnienia sporej ilości wolnego miejsca. Działki rekreacyjne, typowe dla rodzinnych ogrodów, to zazwyczaj niewielkie przestrzenie, na których trzeba zmieścić zarówno uprawy, jak i domek oraz całą infrastrukturę. Idealnym rozwiązaniem do takich ogródków są drewniane konstrukcje pełniące rolę ozdoby i zarazem miejsce dla pnących roślin. Wśród wykorzystywanych elementów małej architektury popularnością cieszą się pergole i inne konstrukcje służące podtrzymywaniu pnących roślin. Idealnie sprawdzają się jako zasłona przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub do odizolowania śmietnika, ogrodowej toalety, kompostownika czy letniej kuchni.


W ogródkach może też wykorzystywać elementy symbolicznie wyznaczające teren, a przy okazji zabezpieczające przed zwierzętami. Taką funkcję pełnią płotki graniczne, zarówno te do wyznaczania obrębu ogrodu, jak i wytyczające grządki kwiatowe czy warzywnik. W kolekcji architektury ogrodowej ważnym punktem są też huśtawki, piaskownice i inne konstrukcje rekreacyjne, przeznaczone zarówno dla małych dzieci, jak i dla dorosłych. Bujana ławka to świetny sposób na poobiedni relaks. Dopełnienie ogrodowej kompozycji mogą stanowić drewniane dekoracje, czyli donice, młyny do skalniaków, ozdobne wózki, figurki itp. Elementy małej architektury nie są obowiązkowe w ogrodzie, jednak ich dodatek nie tylko poprawia funkcjonalność takiego miejsca, ale także sprawia, że jest ono ładniejsze. 

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz