Artykuł sponsorowany

Jakie folie wybierać do oczek wodnych?

Jakie folie wybierać do oczek wodnych?

Woda, czy to w formie strumyka, czy też oczka wodnego, jest niezwykle pożądanym urozmaiceniem stylowych ogrodów, przy czym największym powodzeniem cieszy się to drugie rozwiązanie. Oczko wodne nie tylko podnosi walory estetyczne ogrodu, ale dodatkowo sprzyja rozwojowi oryginalnych roślin, np. lilii wodnych. Do ogrodowego oczka można również wpuścić ozdobne ryby, czyniąc swój zielony zakątek jeszcze bardziej urokliwym.

Budowa oczka wodnego to doskonały pomysł na urozmaicenie krajobrazu działki – przekonuje nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Fol-System. Nawet w ogrodach o niewielkiej powierzchni można wygospodarować choćby kilka metrów na oczko wodne, które zdecydowanie odmieni charakter całego podwórka.

Sposoby budowy oczek wodnych

Niestety, budowa oczka wodnego nie ogranicza się do wykopania dziury w ziemi. Grunt należy odpowiednio uszczelnić, inaczej woda z oczka niemal natychmiast „ucieknie”, a mówiąc ściślej – wsiąknie w glebę.

Istnieje kilka sposobów budowy oczek wodnych. Dno i ściany można np. murować, wyłożyć paloną gliną lub w wykopie umieścić gotową nieckę z tworzyw sztucznych. Jednak najchętniej stosowaną metodą jest zabezpieczanie wykopu folią hydroizolacyjną.

Budowa oczka wodnego z folii

Najczęściej spotykanym sposobem uszczelniania dna oczka wodnego jest stosowanie specjalnych folii hydroizolacyjnych. Wpływa na to wiele aspektów praktycznych.

Po pierwsze, jest to metoda zdecydowanie najmniej kosztowna. Po drugie, folia jest bardzo łatwa w użyciu i umożliwia swobodne formowanie różnych kształtów zbiornika. Bez problemu zabezpieczysz więc nawet nierówne dno wykopu i nadasz dowolny, fantazyjny kształt brzegom swojego oczka.

Folie do oczek wodnych

Obecnie na rynku dostępne są specjalne folie do oczek wodnych, które w kontakcie z wodą zachowują się znacznie lepiej niż np. zwykła folia budowlana. Występują w postaci specjalnych wykładzin elastycznych, dostępnych zazwyczaj w rolkach. Najbardziej cenione przez klientów folie do oczek wodnych to te wykonane z polichlorku winylu, czyli PCV.

Wykładziny do oczek wodnych z PCV są elastyczna i niebywale mocne, toteż charakteryzują się dużą odpornością i bardzo długą trwałością. Folii tego typu nie straszny jest mróz ani uszkodzenia mechaniczne, na które jest narażona podczas okresowego czyszczenia dna. Dodatkową zaletą jest fakt, że folię PCV można kleić, co znacznie ułatwia wykładanie niecek o nieregularnych kształtach.

Folia hydroizolacyjna do oczek wodnych z PCV występuje w różnych kolorach i sprzedawana jest w rolkach od szerokości od 2 do nawet 12 metrów lub w płachtach. Grubość folii powinna wynosić co najmniej 0,5 mm, ale może sięgać nawet 1,5 mm. Ogólna zasada mówi, że im większa powierzchnia oczka wodnego, tym grubszą folię należy stosować.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz