Artykuł sponsorowany

Jaką rolę pełni dygestorium laboratoryjne?

Jaką rolę pełni dygestorium laboratoryjne?

Laboratorium to serce każdego zakładu produkcyjnego, szpitala czy placówki naukowej, w której powstają wynalazki i bada się wytrzymałość materiałów. Praca z odczynnikami, materiałem biologicznym i specjalistycznym sprzętem wymaga wyposażenia obiektu w dygestorium, które zagwarantuje komfort pracownikom i zapewni właściwy poziom bezpieczeństwa w laboratorium.

Dygestorium, czyli wyciąg laboratoryjny

Laboratorium to szczególne miejsce, w którym wymagane są odpowiednie warunki, sprzyjające zachowaniu bezpieczeństwa oraz poprawności przeprowadzanych eksperymentów. Zależnie od tego, z jakim materiałem się w nim pracuje, konieczna bywa odpowiednio oczyszczona atmosfera, optymalne temperatury czy też zabezpieczenia, które ochronią przed skażeniem materiałem biologicznym. Podstawą wyposażenia takiego pomieszczenia są jednak meble, które zapewnią miejsce na sprzęt laboratoryjny oraz bezpieczną powierzchnię do pracy. W każdym laboratorium niezbędne jest też dygestorium.

To nowoczesne urządzenie nie jest nowym wynalazkiem. Wyciągi laboratoryjne już od dziesięcioleci stanowią standardowy element wyposażenia. Obecnie produkowane dygestoria są jednak znacznie bardziej rozbudowane i mają o wiele więcej funkcji, dzięki którym możliwe jest wykonywanie w nich różnych eksperymentów z niebezpiecznymi substancjami. Produkowane przez firmę Abea Robert Pierzycki dygestoria, zgodnie z normami europejskimi oraz polską normą PN EN 14175 cz. 1-6, wyposażone są w specjalny czujnik kontroli przepływu powietrza oraz blokadę podnoszenia okna.

Budowa i możliwości wykorzystania dygestorium

Podstawowym zadaniem wyciągu laboratoryjnego jest ochrona atmosfery pomieszczenia przed wydostawaniem się do niej toksycznych związków chemicznych lub niebezpiecznych czynników biologicznych. Urządzenie wyposażone jest w specjalną komorę, której przednia część zasłonięta jest szybą. Można ją unosić do góry i opuszczać w taki sposób, że pracownik bez problemu włoży ręce do komory, a jednocześnie jego twarz jest zasłonięta szkłem. We wnętrzu komory pracuje bardzo silny wentylator, który wyciąga z niej na zewnątrz wszelkie opary i skażone powietrze. Standardowe dygestorium zawiera:

  • wylewki wody,
  • gniazda elektryczne 230 V,
  • wentylator,
  • klapę bezpieczeństwa,
  • kratownice do instalacji aparatury,
  • oświetlenie,
  • instalację gazową,
  • kanalizację,
  • dodatkowe zawory i gniazda zależnie od potrzeb laboratorium.

Jako dodatkowe wyposażenie dygestorium montuje się także zewnętrzny panel sterujący oraz szafki na chemikalia i szkło laboratoryjne. Wykonane są one z chemoodpornych materiałów i niezależnie wentylowane.

Wyciąg laboratoryjny może być wykonany z różnorodnych materiałów – pod warunkiem, że są one odporne na środki chemiczne i inne czynniki, jakie wykorzystuje się w doświadczeniach laboratoryjnych. Zalicza się do nich między innymi ogień, co oznacza, że dygestorium powinno być niepalne. Konstrukcje tego typu oraz zintegrowane z nimi blaty wykonywane są z aluminium, różnych odmian ceramiki, żywic, stali nierdzewnej, polipropylenu, konglomeratu kwarcowo-granitowego i podobnych surowców. Z uwagi na ich zadanie, wyciągi poddawane są surowym testom, które mają na celu potwierdzenie spełnienia normy DIN EN 14175. Mimo to trzeba pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wypadku, jakie wiąże się z nieprzewidywalnymi sytuacjami i nietypowymi zmiennymi podczas pracy z chemikaliami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz