Artykuł sponsorowany

Ochrona przeciwpożarowa fundamentem bezpieczeństwa

Ochrona przeciwpożarowa fundamentem bezpieczeństwa

Ogień od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi w wielu czynnościach. Ciepło, jakie wydziela, było i jest cenionym źródłem ogrzewania. Nie można jednak zapomnieć, że jest to bardzo silny żywioł, mogący wywołać wiele zniszczeń. Pożary potrafią strawić ogromne powierzchnie, spalić budynki wraz z wyposażeniem. Są też bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia – warto więc wiedzieć, czym jest ochrona przeciwpożarowa.

Niebezpieczeństwo w domu

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że pożar może dotknąć nas bezpośrednio – nawet w miejscu zamieszkania. Nieumiejętne korzystanie z kuchenki gazowej potrafi być przyczyną spłonięcia całego budynku. Jak zatem wyposażyć dom w zabezpieczenia przeciwpożarowe? Najprostszym rozwiązaniem wydaje się gaśnica. Tak jak w przypadku chociażby samochodu, zajmuje ona mało miejsca i w razie ewentualnego problemu z ogniem stanowi możliwość skutecznej walki z nim. Ma jednak ograniczoną ilość środka gaśniczego, bywa więc nieskuteczna, kiedy pożar rozprzestrzenia się szybko i na dużej powierzchni. Stanowi jednak podstawowe zabezpieczenie, które powinno znajdować się w każdym domu. Bardziej profesjonalną ochroną budynku są czujniki dymu. W zależności od wybranego typu mogą jedynie ostrzegać przed pożarem, mogą też próbować go ugasić dzięki połączeniu ze zraszaczami. Dobór odpowiedniego rozwiązania pozwala czuć się w pełni bezpiecznie we własnym domu. Zadbać o to powinna specjalistyczna firma. Jan-Poż. FHU świadczy usługi w zakresie ochrony przeciwpożarowej i pomoże wybrać najlepszy dla naszych potrzeb system.

Jak może dojść do pożaru?

Najczęściej do zaprószenia ognia dochodzi przez nieuwagę człowieka lub uszkodzenia sprzętów elektronicznych. Nie oznacza to jednak, że pożary nie bywają powodowane przez naturę. Wyładowanie atmosferyczne w postaci pioruna potrafi wzniecić ogień w wielu przypadkach. W każdym z nich należy wezwać straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 998 lub 112. Jeśli pomoc nie nadejdzie wystarczająco szybko, musimy radzić sobie na własną rękę. To niezwykle niebezpieczne, dlatego warto przejść szkolenie przeciwpożarowe. Dzięki niemu dowiemy się, jak najczęściej powstają pożary, poznamy możliwości ochrony przed nimi i odpowiednie, do każdego typu płonącego materiału, sposoby walki z nim. Okazuje się bowiem, że zupełnie inaczej gasi się gorący tłuszcz niż płonące drewno. Do tego drugiego wystarczy woda, która już niekoniecznie dobrze sprawdzi się w pierwszym przypadku – może spowodować dalsze rozprzestrzenienie się pożaru przez wyrzucenie palącego się tłuszczu. Zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową stanowią fundament bezpieczeństwa nie tylko w firmach, ale i w domach. Warto zadbać o to, by ukończyć odpowiednie szkolenie z tego zakresu.

Opracowanie:
Szczutków 69
tel. 607 682 323
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz