Artykuł sponsorowany

Elementy ze szkła w aranżacji wnętrz

Elementy ze szkła w aranżacji wnętrz

Szkło uważane jest za materiał uniwersalny, stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości, komponujący się ze wszystkimi kolorami, stylami, a także higieniczny i efektowny. Od niedawna też coraz lepsze i bardziej wytrzymałe odmiany szkła zaczynają pełnić znaczącą rolę w aranżacji wnętrz.

Meble ze szklanym blatem

Pierwszymi przedmiotami, w których konstrukcji wykorzystywano szklane elementy, były meble ze szklanym blatem. Oczywiście już wcześniej, w okresie przedwojennym, wstawiano szklane elementy w skrzydła drzwi wejściowych czy do poszczególnych pomieszczeń, jednak bardziej w celu zapewnienia oświetlenia niż dekoracji. Podobnie przedstawia się historia szklanych witraży, wprawianych głównie w okna, by oświetlić wnętrze i jednocześnie stworzyć mistyczny klimat, który sprzyjał modlitwom w świątyniach. Szkło w czystej postaci zagościło dopiero w formie szklanych blatów i drzwi szafek, które miały swoje wielkie „pięć minut” w ubiegłym stuleciu i były wyjątkowym przykładem nowoczesności. Dziś szklane blaty powracają do łask, dodatkowo jeszcze wzbogacane drukowanymi foliami samoprzylepnymi lub wykonywane ze szkła mlecznego czy barwionego. Moda na stylowe meble sprawiła, że produkuje się też kosztowne szafki i komody nakrywane szklanym blatem, który z jednej strony ma być dekoracją, a z drugiej ma chronić przed zniszczeniem powierzchni.

Szyby na ścianach w zastępstwie ceramiki

Jedną z nowości, jakie pojawiły się we współczesnych wnętrzach, są szyby umieszczane na ścianach w miejscu, w którym zazwyczaj montuje się kafle ceramiczne. Szczególnie designerzy upodobali sobie wąskie przestrzenie pomiędzy górnym i dolnym rzędem szafek kuchennych, które wypełnia się mocowaną do ściany masywną szybą. Szklany panel można podkleić specjalną, klejoną po stronie druku tapetą, dzięki czemu na ścianie powstaje kolorowa, atrakcyjna dekoracja. Panele szklane w razie potrzeby można zdemontować i wymienić dekorację, dzięki czemu kuchnię da się szybko dopasować do nowego kompletu mebli. Szyby na ścianach mogą być umieszczane nad blatami stołów, a także w łazienkach, w których z jednej strony ochronią powierzchnię malowaną, a z drugiej będą piękną dekoracją. 

Lustra nie tylko funkcjonalne

Mówiąc o szkle w dekoracji wnętrz, nie można pominąć luster, które towarzyszą człowiekowi od kilkuset lat, zarówno jako przedmiot użytkowy, jak i w charakterze dekoracji. Bardzo często w aranżacji wnętrz wykorzystywana jest wyjątkowa zdolność luster do ich optycznego powiększania. Odpowiednio umieszczone duże tafle potrafią dodać sporo miejsca w małej łazience czy przedpokoju. W nowoczesnych stylizacjach loftów i salonów minimalistycznych lustro, wycinane w ciekawe kształty oraz oprawiane w atrakcyjne ramy, zastępuje również obrazy wieszane po kilka w formie galerii. Firma Glass Mirror i inne zakłady szklarskie posiadają w swojej ofercie wiele takich propozycji, jak szklane drzwiczki, szafki, półki, panele ścienne, stoliki i ławy, ścianki działowe czy przepierzenia, wykonując na zlecenie zarówno elementy ze szkła, jak i lustrzane, dzięki czemu nie ma żadnych ograniczeń we wprowadzeniu takich elementów do swojego domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz