Artykuł sponsorowany

Zagrożenia, które czyhają na nas w miejscu pracy

Zagrożenia, które czyhają na nas w miejscu pracy

Właściwie każda praca wiąże się z jakimiś zagrożeniami dla naszego zdrowia lub życia. Zadaniem przepisów BHP jest chronienie nas przed nimi. Żeby jednak odpowiednio się zabezpieczyć, musimy wiedzieć, co w pracy może być dla nas groźne. Dlatego w tym artykule przedstawiamy najważniejsze grupy zagrożeń na które możemy się natknąć w miejscu pracy. Przed czym pracodawca powinien nas chronić?

Hałas – bardzo szkodliwy dla twojego zdrowia

Zacznijmy od grupy zagrożeń, która często nie jest dla nas oczywista. Nie każdy ma świadomość, jak dużym zagrożeniem dla zdrowia może być na przykład wielogodzinne przebywanie w hałaśliwym otoczeniu. Hałas to wszystkie dokuczliwe, niepożądane dźwięki, na które narażony jest nasz słuch, nie tylko w miejscu pracy. Problem z nim polega jednak na tym, że nasz organizm nie od razu na niego reaguje – chwilowy ból głowy to jeszcze nie problem. Kłopot pojawia się tedy, kiedy po długim narażeniu na działanie hałasu zaczyna szwankować nasz słuch. To jednak nie są jedyne, szkodliwe dla zdrowia skutki hałasu. Może on także powodować zwiększoną pobudliwość, bezsenność, nerwice, a nawet nadciśnienie tętnicze, obniżenie odporności, czy choroby żołądka. Dlatego pracodawca ma obowiązek chronić nas przed hałasem. Służą do tego specjalne akcesoria, które można zakupić w firmie Strażak, oferującej sprzęt BHP. Dzięki tłumiącym dźwięk nausznikom i zatyczkom, nasz słuch będzie lepiej chroniony, a hałas stanie się mniej uciążliwy. Pamiętajmy, że średni poziom hałasu w miejscu pracy nie powinien przekraczać 85 dB – a zalecany jest próg 80 dB. Już przy 65 dB, następuje znaczne pogorszenie pracy umysłowej – dlatego powinniśmy wiedzieć, że ochrona przed hałasem dotyczy nie tylko robotników. Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam warunki pozwalające na wykonywanie naszych obowiązków.

Biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego

Przedstawiciele niektórych zawodów są narażeni w pracy na działanie szkodliwych czynników biologicznych – to wszelkiego rodzaju makro- i mikroorganizmy, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Odpowiadają one za wywoływanie dolegliwości alergicznych, toksycznych, a często nawet nowotworowych. Za zagrożenie biologiczne uznajemy wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Mogą one być mniej lub bardziej groźne dla naszego zdrowia, powinniśmy jednak być przed nimi dobrze chronieni. Służy do tego odzież ochronna i różnego rodzaju sprzęt BHP. Zagrożenie biologiczne najczęściej rozprzestrzenia się drogą powietrzno-pyłową, lub powietrzno-kropelkową. Bardzo ważną rolę odgrywają tu maski ochronne, które zabezpieczają nas przed wdychaniem powietrza, w którym znajdują się np. wirusy lub grzyby. Pamiętajmy, że to pracodawca ma obowiązek zapewnić nam odzież ochronną – nie może on też obarczać pracownika kosztami jej zakupu. Odzież BHP musi posiadać odpowiednie certyfikaty – tylko to gwarantuje jej skuteczność. Dlatego tak ważne jest, by tego rodzaju sprzęt kupować w sprawdzonym sklepie. Osoby narażone na działanie szkodliwych czynników biologicznych w swojej pracy, często zapadają na alergie, której objawy mogą być bardzo uciążliwe. Poza tym często odnotowuje się u nich choroby zakaźne i inwazyjne – to zagrożenie dotyczy nie tylko biologów pracujących w laboratoriach, ale też na przykład nauczycieli, wykładowców, czy pracowników służby zdrowia.

Chemia, która może ci zaszkodzić

Kolejne źródło zagrożeń to szkodliwe czynniki chemiczne, które mogą prowadzić do zatrucia organizmu. Tutaj również najważniejszymi sposobami ochrony organizmu jest odpowiednia odzież i maski. Ważne jest to, by pracodawca określił, jaki jest poziom zagrożenia danym czynnikiem niebezpiecznym – pracownik nie może być nieświadomy ryzyka, jakie wynika z wykonywania przez niego obowiązków zawodowych. Istotne jest sprecyzowanie rodzaju, poziomu natężenia a także czasu działania danego czynnika. Trzeba też określić, na ile skuteczne są konkretne wykorzystywane środki ochronne. Ocena ryzyka powinna zostać przekazana nie tylko pracownikom, ale także ich lekarzowi. Pracodawca ma też obowiązek podjąć kroki służące zmniejszeniu tego ryzyka, polegające na odpowiednim zaprojektowaniu przestrzeni i organizacji pracy, dostarczeniu niezbędnego wyposażenia do ochrony zdrowia, ograniczeniu liczby pracowników narażonych na szkodliwe czynniki do minimum, zmniejszenie czasu pracy, oraz dopilnowaniu przestrzegania wszystkich procedur bezpieczeństwa, związanych z wykonywaniem obowiązków w warunkach szkodliwych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz