Prawo upadłościowe i naprawcze – czy jest znane przedsiębiorcom?

Prawo upadłościowe i naprawcze – czy jest znane przedsiębiorcom?

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością  kontaktowania się z innymi przedsiębiorcami i klientami. Czy jako właściciel znasz swoje obowiązki i prawa?

Strony www Strony www

Polscy przedsiębiorcy dopiero odkrywają korzyści wiążące się z nawiązaniem współpracy z dobrym radcą prawnym lub kancelarią prawa gospodarczego. Jeszcze do niedawna na pomoc specjalistów decydowały się wyłącznie duże firmy. Dziś sytuacja wygląda inaczej, bo właściciele firm mają świadomość, że korzystając z pomocy profesjonalistów, mogą ustrzec się m.in. przed nierzetelnymi lub zadłużonymi kontrahentami.

Jeżeli chodzi o znajomość przepisów odnoszących się bezpośrednio do funkcjonowania przedsiębiorstw, to większość właścicieli firm nie śledzi na bieżąco zmian w prawie. Zdarzają się również tacy, którzy nie mają elementarnej wiedzy odnoszącej się do kwestii formalnych. Nie jest to jednak problem, o ile korzystają z pomocy radców prawnych specjalizujących się np. w prawie upadłościowych i naprawczym.

Gdy przedsiębiorca ma kłopoty finansowe…

…może skorzystać z wielu udogodnień przewidzianych dla osób prowadzących firmę i mających chwilowy problem z uregulowaniem zobowiązań. Rękę wyciąga m.in. ZUS, proponując odroczenie płatności składek. Problem jednak pojawia się wówczas, gdy mowa o rozległych kłopotach finansowych. Gdy firma chyli się ku upadkowi, przedsiębiorca nie zawsze myśli o wierzycielach, ale przede wszystkim o szybkim wyprowadzeniu wartościowych dóbr.

"Lekarstwo" na kłopoty finansowe firmy to głównie dostęp do bogatych klientów, skłonnych złożyć zamówienia o znacznej wartości. Gdy takich brakuje, pojawia się pytanie o upadłość przedsiębiorstwa lub jego restrukturyzację. Jeżeli chodzi o prawo upadłościowe i naprawcze, to w ostatnim czasie wiele się zmieniło, bo w życie weszła nowelizacja ustawy. Przewiduje ona m.in. możliwość zainicjowania przez wierzycieli sądowego postępowania restrukturyzacyjnego zadłużonej firmy.

Niewielu przedsiębiorców zna swoje prawa i obowiązki

Obowiązujące od niedawna nowe przepisy prawa upadłościowego i naprawczego mają pomóc wierzycielom w skuteczniejszym niż dotychczas dochodzeniu roszczeń. Jednocześnie zaproponowane rozwiązania mają zmniejszyć koszty związane z prowadzeniem takiego postępowania. Dotychczas często bywało tak, że majątek firmy wystarczał jedynie na pokrycie kosztów, nie zaś zaspokojenie wierzycieli. Mimo korzystnych z punktu widzenia przedsiębiorców zmian, niewielu z nich ma świadomość, że może z nich skorzystać. Dlaczego?

Polskie prawo jest dość skomplikowane. Ustawy są napisane językiem nieprzystępnym dla osób, które nie posiadają prawniczego wykształcenia, a poszczególne artykuły w ich obrębie często są ze sobą sprzeczne. Przedsiębiorcy nie zawsze mają też czas zgłębiać ustawy i czytać komentarze do nich. Trudno też wymagać, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą miała czas regularnie zapoznawać się z obszernymi nowelizacjami. Jak mówi jednak stare przysłowie, nieznajomość prawa szkodzi. To też główny powód, dla którego warto postawić na profesjonalną pomoc prawną.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz