Odzież robocza a pory roku

Odzież robocza a pory roku

Bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników jest nadrzędną kwestią zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Niezależnie od rodzaju wykonywanego zajęcia, pracodawca powinien dostosować typ odzieży ochronnej i roboczej do warunków atmosferycznych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Litera prawa

Na podstawie zapisów w Kodeksie pracy (2015) każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży i obuwia roboczego, jak i innych środków ochrony indywidualnej. Szczególnie istotne staje się dostosowanie rodzaju odzieży do ryzyka podczas wykonywania czynności na wybranych stanowiskach pracy. Rodzaj odzieży ochronnej powinien być także koherentny z porą roku, jak i warunkami atmosferycznymi panującymi w kraju. Sytuacja sezonowego dopasowania odzieży roboczej dotyczy głównie osób wykonujących swoją pracę poza budynkami, gdzie nie istnieje możliwość standaryzacji temperatury i innych czynników, jak naświetlenie, wentylacja itp.

Przydział odzieży ochronnej

W przypadkach uzasadnionych, na podstawie obiektywnych, technicznych przyczyn lub czynników wynikających z organizacji pracy, zgodnych również z zasadami ochrony bezpieczeństwa pracowników, zakład pracy może, zgodnie z dokumentacją wewnętrzną, dokonać przydziału odzieży ochronnej w odniesieniu do pory roku oraz panujących warunków atmosferycznych.

 

Pracodawca może również wyselekcjonować stanowiska, na których dopuszczalne jest używanie prywatnej odzieży i obuwia pracowników, ale pracownik musi wyrazić na to zgodę. W takiej sytuacji, za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, pracownik otrzymywać powinien ekwiwalent pieniężny uwzględniający ceny rynkowe i eksploatację elementów garderoby. Pracownik, niezależnie od pory roku, zobowiązany jest do używania odzieży spełniającej wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odzież robocza a pory roku

Klimat na terenie Polski jest mocno zróżnicowany, zależny od pory roku, a co najważniejsze, coraz bardziej nieprzewidywalny. Zmienność temperatur, występowanie zróżnicowanych form opadów atmosferycznych oraz możliwość wystąpienia różnego rodzaju anomalii pogodowych, wymusza na pracodawcach bardzo precyzyjne planowanie i dobór odzieży roboczej. W zasadzie nieprzewidywalność pogody sprawia, że pracownicy (w szczególności ci, którzy pracują na świeżym powietrzu) posiadać powinni zestaw odzieży dopasowany zarówno do skrajnie wysokich, jak i bardzo niskich temperatur.

 

W odniesieniu do ciepłych okresów w roku istnieje duża dowolność doboru odzieży ochronnej, jednak podczas doboru odzieży na okres jesienno-zimowy należy rozpatrzeć zaopatrzenie pracownika w wiele akcesoriów zapewniających ciepło i odpowiednią wilgotność. Prócz klasycznych elementów odzieży ochronnej, typu koszula, bluza, spodnie/spódnica, warto zastanowić się nad wyposażeniem pracownika np. w bieliznę termo aktywną, która doskonale zabezpiecza przed chłodem, a dodatkowo reguluje cyrkulację powietrza. Innym dość klasycznym rozwiązaniem jest zakup dla pracowników zestawu zimowego składającego się z wielosezonowych kurtek (z odpinanymi rękawami, kapturem i ocieplaczem), lekkich polarów, czapek, rękawic chroniących głowę i ręce przed zimnem.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży