Artykuł sponsorowany

Kasa fiskalna – jak wybrać odpowiedni model?

Kasa fiskalna – jak wybrać odpowiedni model?

Kasa fiskalna jest obowiązkowym wyposażeniem każdego przedsiębiorcy. Nawet tego, który prowadzi niewielką, jednoosobową działalność – sprzedającego towary lub usługi osobom nieprowadzącym działalności oraz rolnikom ryczałtowym. Przed jej zakupem warto dowiedzieć się, jaki model wybrać do swojej firmy.

Rodzaje kas fiskalnych

Każda osoba kupująca kasę fiskalną powinna przed zakupem zgromadzić wiedzę dotyczącą dostępnych modeli oraz istniejących między nimi różnic.

Inwestowanie w kosztowne urządzenie wymaga rozsądku – tak, by zakupiony sprzęt był realnie dostosowany do potrzeb biznesowych. Zakup zbyt dużej kasy dla małej firmy przełoży się na niewykorzystanie w pełni jej możliwości i przysłowiowe wyrzucenie pieniędzy w błoto. Zbyt małe urządzenie zaś nie spełni swojego zadania i wymusi zakup nowego, albo wciąż będzie stwarzać problemy.

Wśród dostępnych na rynku kas fiskalnych oferowanych przez firmę SKF. Kasy fiskalne znajdują się kasy jednostanowiskowe, kasy systemowe oraz modele przenośne. Większe urządzenia systemowe są w stanie sprostać obsłudze klientów nawet w dużym sklepie spożywczym, w którym funkcjonuje wiele stanowisk kasowych. Z kolei urządzenia przenośne o wiele lepiej sprawdzą się w handlu obwoźnym. Dlaczego? Ponieważ tam, gdzie sprzedaż pozostaje na niskim poziomie, a sprzedawca przenosi się z miejsca na miejsce mobilna kasa będzie najwygodniejsza.

Kasa fiskalna a rodzaj prowadzonej działalności

Decydując się na zakup kasy fiskalnej, w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań decydujących o zapotrzebowaniu firmy. 

Do czynników decydujących zaliczymy rodzaj prowadzonej działalności oraz powierzchnię obsługiwanej placówki. Innej kasy fiskalnej będzie wymagał duży obiekt hotelowy czy wielobranżowy sklep samoobsługowy, a innej – mały ogródek gastronomiczny lub stragan na bazarze. W większych obiektach ważna jest również liczba planowanych stanowisk kasowych oraz przewidywany przepływ klientów. Ten ostatni często bywa uzależniony od umiejscowienia sklepu. W centrum miasta duży hipermarket będzie się cieszył większą popularnością niż na przedmieściach. W takich placówkach doskonale sprawdzają się kasy systemowe, zapewniając przy okazji obsługę gospodarki magazynowej. Jest to możliwe dzięki pojemnej bazie towarowej oraz możliwości tworzenia wielu różnych konfiguracji. Kasy tego typu współpracują również z urządzeniami wspomagającymi, takimi jak komputery, czytniki kodów kreskowych czy wagi elektroniczne.

Kasa czy drukarka fiskalna?

Kasy fiskalne nie są jedynymi urządzeniami umożliwiającymi rejestrowanie sprzedaży towarów i usług. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, rejestracji można też dokonywać za pomocą specjalnie dobranego programu komputerowego, korzystając jednocześnie z drukarki fiskalnej. To rozwiązanie znacznie bardziej rozbudowane w porównaniu z tradycyjną kasą. Posiada bowiem wiele opcji – adekwatnych do tych, które przewidziano w programie sprzedażowym.

Ale drukarki w połączeniu z komputerem nie są idealne. Do podstawowych wad takiego rozwiązania zalicza się obowiązek posiadania komputera z oprogramowaniem, a także wyższy koszt zakupu drukarki. Z kolei za plusy uważa się o wiele większą gamę możliwości – jak chociażby opcja tworzenia różnego typu promocji w stylu „dwa w cenie jednego” czy też „drugi produkt za pół ceny”. Komputer jest też o wiele bardziej funkcjonalny w przypadku placówek z silnie rozbudowaną bazą magazynową.Kasy i drukarki fiskalne – typy i dobór do potrzeb placówki

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz