Jakie są przyczyny zamykania prowadzonej działalności?

Jakie są przyczyny zamykania prowadzonej działalności?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga jednoczesnego działania na wielu polach. Nie każda osoba ma do tego predyspozycje. Jakie przyczyny najczęściej leżą u podstaw zawieszenia lub zamknięcia działalności gospodarczej?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Spoglądając na dane statystyczne z poprzedniego roku, można powiedzieć, że przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze. W 2015 r. zostało założonych ponad 280 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a zamkniętych nieco ponad 270 tys. Dodani bilans cieszy, ale zmusza też do zastanowienia się nad najczęstszymi przyczynami leżącymi u podstaw porażek poniesionych przez część przedsiębiorczych ludzi. Jakie błędy popełnili, że musieli zamknąć prowadzoną działalność gospodarczą? Dlaczego nie udało się im zrealizować marzeń o prężnie działającym przedsiębiorstwie?

Brak solidnego biznesplanu

Nawet najlepszy pomysł może stanąć pod znakiem zapytania, jeżeli przedsiębiorca odpowiednio wcześniej nie sprawdzi, czy ma wystarczające zaplecze m.in. finansowe i kadrowe. Tymczasem biznesplan najczęściej przygotowują przedsiębiorcy starający się o kredyt w banku. Co z pozostałymi? Startują z biznesem, o którym nie zawsze mają wystarczającą wiedzę.

Samo przygotowanie biznesplanu nie musi, ale może pomóc utrzymać firmę na rynku. W takim dokumencie przedsiębiorca wskazuje m.in. źródła sfinansowania swojego pomysłu, sposoby na dotarcie do potencjalnych klientów czy nakłady na reklamę, które będzie w stanie ponieść. Jeżeli z dokumentem zapozna się specjalista, to będzie on w stanie określić, czy wdrożenie zaplanowanych rozwiązań okaże się skuteczne.

Problemy finansowe, czyli zatory płatnicze

Bez wątpienia zatory płatnicze to zmora zarówno niewielkich, jak i dużych przedsiębiorstw. Gdy kontrahenci nie opłacają na bieżąco wystawionych faktur, mogą pojawić się zaległości podatkowe czy w ZUS-ie. Zdarza się, że przedsiębiorcy nie stać na wypłacenie podwładnym pensji. W takiej sytuacji pojawiają się pierwsze tytuły wykonawcze, a wraz z nimi dodatkowe koszty. Nie każda firma jest w stanie udźwignąć taki ciężar.

Choć przez kłopoty finansowe w Polsce upada co roku wiele firm, to przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że mogą uchronić się przed takim scenariuszem. Jak? Wystarczy odpowiednio wcześniej, czyli przed podjęciem współpracy z daną firmą, postawić na wywiad gospodarczy. Dzięki uzyskanym danym, przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić, czy jego potencjalny kontrahent biznesowy jest wypłacalny.

Firma, która się nie wyróżnia…

…ginie wśród konkurencji. Niestety, wielu początkujących przedsiębiorców zapomina o konieczności zaproponowania konsumentom rynkowych nowości. W tym przypadku liczy się przede wszystkim kreatywność przedsiębiorcy, umiejętność przedstawienia w ciekawy sposób proponowanego produktu lub usługi.

Zdolności marketingowe czy umiejętność nawiązywania rozmów z klientami z pewnością przydadzą się potencjalnemu przedsiębiorcy. Ci, którzy nie będą potrafili wyjść przed szereg i zaproponować konsumentom nowości, utoną w morzu konkurencji.

Źródło: Forbes
Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz