Artykuł sponsorowany

Dobry i funkcjonalny plecak do szkoły

Dobry i funkcjonalny plecak do szkoły

Szeroka oferta kolorowych plecaków powoduje zakłopotanie przy wyborze tego jednego. Fantazyjne desenie, intensywne kolory, postacie bajkowe na plecakach- wszystko to nęci i kusi. Istnieją jednak pewne odgórne zalecenia, które dokładnie określają, jaki powinien być plecak do szkoły.

Cechy dobrego plecaka

Istotną informacją jest ta, że waga całego plecaka  z książkami i strojem na WF nie powinna przekraczać od 10-15% wagi dziecka. Cięższy plecak może niestety powodować ból pleców, wadliwie kształtuje postawę i zmniejsza pojemność płuc. Dziecko o wadze 25 kg powinno mieć więc plecak nie ważący więcej niż 2,5 kg. W praktyce wszystko to wygląda różnie, są szkoły wyposażone w szafki, do których dzieci wkładają podręczniki, zabierając do domu jedynie pracę domową. Młodsze dzieci noszą stosunkowo niewiele, ale już od czwartej klasy zaczynają dźwigać prawdziwe ciężary. Dlatego należy szukać jak najlżejszych plecaków, czyli najlepiej tych, które ważą max. 1 kg.

Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, że plecak szkolny powinien mieć usztywnioną ściankę, przylegającą do pleców. Oznacza to, że ścianka ma być wzmocniona pianką lub gąbką. Plecak powinien mieć także kilka przegródek, które rozłożą symetrycznie ciężar i pozwolą utrzymać porządek. Gdy pakujemy plecak, należy zachować zasadę, że cięższe rzeczy leżą najniżej, a lżejsze wyżej. Szelki w plecaku mają być szerokie, a ich długość taka, by można było łatwo wkładać i zdejmować plecak.

Jak duży może być plecak?

Również liczy się wielkość plecaka, szerokość plecaka nie powinna przekraczać szerokości barków, a jego długość nie może być większa niż osiem centymetrów poniżej linii talii. Jest to zalecenie trudne do wykonania, jeśli dziecko jest wiotkiej budowy.

W ostatnich latach stały się modne plecaki na kółkach, jednak specjaliści mają do nich zastrzeżenia. Takie plecaki powodują jednostronne obciążenie, gdyż są ciągnięte jedną ręką, przez co nie ma symetrii i ciało dziecka się wykrzywia. Następnie zwraca się uwagę, że takie plecaki są cięższe niż te zwykłe, bo zostały dodane kółka i gruby uchwyt. Dziecko będzie musiało taki plecak dźwigać po schodach w szkole, gdzie nie ma przecież miejsca na specjalne podjazdy.

Warto zwrócić także uwagę czy plecak, który zamierzamy wybrać ,ma elementy odblaskowe, to jest bardzo ważne, by dziecko było widoczne na drodze. Jeśli plecak nie ma odblasków, trzeba je dokupić i poprzyczepiać z tyłu i po bokach.

Współpraca. Spółdzielnia Inwalidów oferuje wysokiej jakości wyroby kaletnicze, m.in. plecaki młodzieżowe i torby w wielu deseniach i kolorach. Wykonane są bardzo estetycznie, są mocne; idealnie nadają się do szkoły, na wycieczki, czy do pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz