Artykuł sponsorowany

Co powinno się znaleźć w apteczce

Co powinno się znaleźć w apteczce

Wypadki zdarzają się wszędzie – w domu, pracy, podróży. Złamania, skaleczenia, poparzenia i inne urazy często wymagają natychmiastowej interwencji, jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych, dlatego tak ważny jest powszechny dostęp do artykułów pierwszej pomocy. Co powinna zawierać odpowiednio wyposażona apteczka i jak odnosi się do tego prawo?

Zgodnie z literą prawa

Bezpieczeństwo obywateli jest priorytetem polskiego, jak i unijnego ustawodawcy, w związku z czym pojęcie apteczki pierwszej pomocy przewija się w wielu regulacjach prawnych. 

Tłumaczy to ekspert z renomowanego sklepu BHP ROTEX, oferującego zarówno apteczki, jak i wyposażenie do nich: Apteczka powinna znaleźć się w każdym domu, samochodzie i zakładzie pracy. Chociaż w świetle polskich i unijnych przepisów na kierowcy nie ciąży bezpośredni nakaz posiadania apteczki, to jednak wynika to z obowiązku udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku – bez apteczki bywa to po prostu niemożliwe. Poza tym apteczka jest obowiązkowa w przypadku pojazdów do przewozu osób, nauki jazdy, taksówek czy autobusów. Jeśli chodzi o zakłady pracy, każdy przedsiębiorca jest prawnie zobowiązany do gwarantowania pracownikom sprawnego systemu pierwszej pomocy, w tym też środków potrzebnych do jej udzielenia, a tym właśnie jest apteczka. Powinna być oznaczona znakiem białego krzyża na zielonym tle i umieszczona w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Nikomu nie trzeba też tłumaczyć konieczności posiadania apteczki w domu. Prawo nie narzuca przy tym wyposażenia apteczki, warto więc wybrać zestaw uniwersalny, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Wyposażenie apteczki

Co zatem powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy i dlaczego akurat te artykuły?

  • Plastry – z opatrunkami oraz na szpuli, różnych wymiarów, by móc dostosować ich rodzaj i wielkość do danego skaleczenia.
  • Bandaże – elastyczne oraz z kompresem w różnych rozmiarach, by odpowiednio opatrzyć ranę.
  • Kompresy – zarówno na rany, jak i na oko, również kompresy zimne. Umożliwiają dopasowanie opatrunku do różnych typów urazów.
  • Chusty – opatrunkowe i trójkątne – wygodne i łatwe w użyciu, niezastąpione zwłaszcza w przypadku złamań.
  • Rękawiczki winylowe – bezpieczeństwo osoby udzielającej pomoc jest równie ważne co poszkodowanego. Rękawiczki pozwalają zadbać o higienę i zapobiegają zakażeniom.
  • Koc termiczny – w zależności od potrzeb może ochładzać organizm lub też go rozgrzewać.
  • Nożyczki – przydatne w wielu sytuacjach, koniecznie z zaokrąglonymi końcami.
  • Chusteczki nasączone – potrzebne do dezynfekcji.
  • Aparat do sztucznego oddychania – w formie ustnika lub maski, pozwoli na sprawne przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
  • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy – nieoceniona w sytuacjach kryzysowych, kiedy łatwo zapomnieć o istotnych szczegółach udzielania pomocy poszkodowanym.

Warto pamiętać, że wyposażenie apteczki powinno być dostosowane do specyfiki miejsca, w którym będzie ono stanowiło źródło pierwszej pomocy.

 

Oceń artykuł (9)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz