Artykuł sponsorowany

Sprzęt laboratoryjny i jego zastosowanie

Sprzęt laboratoryjny i jego zastosowanie

Laboratoria to niezbędny element każdej firmy, która specjalizuje się w badaniach nad trwałością i możliwością doskonalenia produktów. To również ważny dział służby zdrowia, pomagający w stawianiu diagnoz i opracowywaniu metod leczenia. Podstawą pracy każdego laboratorium jest odpowiedni sprzęt.

Odmierzanie, dozowanie, porcjowanie

Podstawowym sprzętem, który musi się znaleźć w każdym laboratorium, jest ten przeznaczony do porcjowania i odmierzania badanych substancji. Poddawanie testom rozmaitych produktów zazwyczaj oznacza konieczność stosowania substancji o niekorzystnym wpływie na ludzki organizm, dlatego przeznaczone do dozowania urządzenia muszą być dostosowane do tych właściwości. W laboratoriach niezwykle istotna bywa też precyzja pozwalająca na dokładne odmierzenie wymaganej ilości substancji. Do tego rodzaju zadań przeznaczone są specjalne, automatyczne urządzenia dozujące, jak pipety, dozowniki strzykawkowe, dozowniki butelkowe czy pipetory. Do bardziej zaawansowanych urządzeń dozujących zalicza się biureta cyfrowa i titrator przeznaczony do bardzo precyzyjnego miareczkowania. Automatyczne titratory dostępne są w wielu odmianach, do których można zaliczyć modele potencjometryczne, kolorymetryczne, pH-metryczne, prądowe, wolumetryczne, konduktometryczne i kulometryczne.

Temperatury w akcji

Odmierzone, poporcjowane preparaty oraz odczynniki chemiczne to baza do wykonania konkretnych doświadczeń, do których bardzo często stosuje się urządzenia pozwalające na zmianę temperatury. Urządzenia te zarówno podgrzewają, jak i chłodzą, umożliwiając sprawdzenie właściwości produktów czy procesów mikrobiologicznych w różnych warunkach. Firmy specjalizujące się w zaopatrzeniu laboratoriów, jak Labo-Mix, oferują w tej dziedzinie sprzętowej takie nowoczesne rozwiązania, jak cieplarki i inkubatory laboratoryjne, komory klimatyczne, suszarki, komory do badań cieplnych, piece laboratoryjne, płaszcze i płyty grzewcze oraz szereg urządzeń chłodniczych i zamrażarek. Szczególną grupę sprzętu wykorzystującego zmienne temperatury są urządzenia do sterylizacji, które zapewniają idealne warunki do prowadzenia badań, zwłaszcza w dziedzinie mikrobiologii. Zanieczyszczenie nawet w niewielkim stopniu badanej próbki może zniweczyć wiele godzin pracy, albo zafałszować ostateczne wyniki badań.

Wirówki i mierniki

Oferta sprzętu laboratoryjnego nie może też pominąć wirówek i mierników, dzięki którym możliwe jest badanie efektów eksperymentów, a także określanie stanu środowiska początkowego i porównywanie wyników. Wirówka to urządzenie przydatne podczas rozdzielania frakcji mieszaniny, a jej bliską krewną jest wstrząsarka, które nie rozdziela, ale łączy składniki poprzez rytmiczne potrząsanie naczyniami. Z kolei mierniki stanowią podstawę do oznaczania stanu początkowego i końcowego procesu badawczego, dzięki czemu możliwe jest określenie zachodzących zmian. Do tych najpopularniejszych zalicza się termometry, pH-metry czy wagi laboratoryjne, jednak liczba mierników jest znacznie większa i pozwala na mierzenie niemal każdej cechy fizycznej czy chemicznej substancji. Powszechne są również mierniki wielokierunkowe, przeznaczone do wykonywania pomiarów wielu cech jednocześnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz