Artykuł sponsorowany

Odzież ochronna – co mówią o niej przepisy BHP?

Odzież ochronna – co mówią o niej przepisy BHP?

Odzież ochronna jest bardzo ważnym elementem zabezpieczającym pracowników przed szkodliwymi substancjami, które występują w ich miejscu pracy. Odzież ochronna musi spełniać określone wymogi bezpieczeństwa – to nie to samo co zwykłe ubrania robocze, które po prostu mogą się zabrudzić. Co charakteryzuje odzież ochronną? Dowiecie się, czytając nasz artykuł.

Odzież ochronna w przepisach

Cechy odzieży ochronnej zostały opisane w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. Traktują one odzież ochronną jako jeden ze środków ochrony indywidualnej. Odzież ochronna może zakrywać odzież osobistą albo po prostu całkowicie ją zastąpić. Tym, co różni odzież ochronną od odzieży roboczej, jest szerszy zakres jej działania – odzież robocza chroni tylko prywatne ubrania przed zabrudzeniem, odzież ochronna ma natomiast realny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Taka odzież ma być zabezpieczeniem przed urazami mechanicznymi, zagrożeniami chemicznymi, termicznymi i biologicznymi. Odzież ochronna musi posiadać wszystkie potrzebne certyfikaty i spełniać normy związane z eliminowaniem konkretnych zagrożeń (w zależności od tego, jakiego typu odzieży ochronnej potrzebujemy). Szeroki wybór odzieży ochronnej znajdziemy w sklepie BHP Nawigator. Usługi wysokościowe J. Grochmal. Zakupy można zrobić przez Internet – tanio i wygodnie.

Typy odzieży ochronnej

Nie ma jednej, uniwersalnej odzieży ochronnej – typów takich ubrań jest tyle, ile zagrożeń czekających na pracowników firm wszelkich branż. Dlatego też wyróżniamy wiele różnych typów odzieży ochronnej, spośród których najważniejsze i najczęściej używane to:

  • odzież chroniąca przed promieniowaniem (jonizującym lub elektromagnetycznym),
  • odzież ostrzegawcza – na przykład do robót drogowych,
  • odzież chroniąca przed czynnikami chemicznymi,
  • odzież chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • odzież chroniąca przed czynnikami biologicznymi,
  • odzież zabezpieczająca przed wysoką lub niską temperaturą,
  • odzież chroniąca przed porażeniem prądem,
  • odzież zabezpieczająca przed pyłami.

Obowiązki pracodawców

Odzież ochronna jest niezbędna do bezpiecznego wykonywania obowiązków zawodowych. To dlatego za zapewnienie takiej odzieży dla pracowników odpowiada pracodawca – tak mówią przepisy. Co bardzo ważne, taką odzież pracodawca powinien dostarczyć swoim pracownikom nieodpłatnie. Jeśli pracownik korzysta z odzieży ochronnej, pracodawca musi mu wypłacić ekwiwalent jej wartości, zgodnie z aktualnymi cenami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz