Artykuł sponsorowany

Odpowiedni wybór biegłego rewidenta

Odpowiedni wybór biegłego rewidenta

Niektóre z podmiotów zobligowane są do poddania swojego sprawozdania finansowego analizie oraz opiniowaniu przez biegłego rewidenta. Pozostałe jednostki nie mają takiego obowiązku, choć z usług biegłego rewidenta zdecydowanie warto skorzystać nie tylko z konieczności. Szczególnie, że poza opinią na temat sprawozdania może on także wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie do poprawy skuteczności działań istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Kiedy wybrać biegłego rewidenta?

W zależności od tego, kiedy dokonamy wyboru biegłego rewidenta, możliwości naszej firmy mogą znacząco się różnić. Jeśli podejdziemy do tego dostatecznie wcześnie, rewident może pomóc w poprawnym sformułowaniu sprawozdania finansowego, opracowaniu strategii podatkowych, weryfikacji procedur wewnętrznych i wielu innych sprawach, które wpływają na konkurencyjność spółki. Wczesne działanie w tym obszarze pozwala także na rzetelne przygotowanie się zarówno do badania wstępnego, jak i badania właściwego. Ustawa o rachunkowości nie wyznacza konkretnego terminu, w którym koniecznie musimy wytypować biegłego rewidenta, więc decyzja należy do nas – nie powinniśmy jednak z nią zwlekać. Najlepiej skontaktować się z rekomendowaną placówką – taką jak Agencja Biegłych Rewidentów Tax - 2 Sp. z o.o. – jak najwcześniej. Pozwoli to na ustalenie szczegółów w taki sposób, by biegły rewident miał odpowiednią ilość czasu na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych działań. Musimy jednak wiedzieć, że inwentaryzację aktywów rozpoczyna się nie wcześniej niż na trzy miesiące przed końcem bieżącego roku, a zakończyć ją trzeba do piętnastego dnia roku następnego. Najczęściej umowy z biegłym rewidentem podpisywane są zatem w czwartym kwartale, choć jeśli planujemy zaangażowanie fachowca w coś więcej niż tylko audyt, warto pomyśleć o tym znacznie wcześniej.

Biegły rewident – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Dobry wybór będzie uzależniony od wielu czynników związanych z działalnością podmiotu, którego sprawozdanie finansowe ma zostać zbadane przez biegłego rewidenta. Pod uwagę musimy wziąć bowiem nie tylko cechy samej agencji biegłych rewidentów, takie jak specjalizacja w danej branży, doświadczenie, dostęp do wiedzy eksperckiej, podejście, kontaktowość, cena czy standard usług, ale także specyfikę naszego przedsiębiorstwa. Istotna jest także ocena potencjału ewentualnej współpracy. W tym celu należy skontaktować się z wybranymi rewidentami w celu nakreślenia wstępnych ustaleń, zadać kluczowe pytania i ustalić kształt ewentualnych działań. Najczęściej to właśnie tego typu niezobowiązująca rozmowa może zadecydować o naszym wyborze, ale pod uwagę musimy wziąć także opinie o danej placówce i kompetencje zrzeszonych w jej ramach biegłych rewidentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz