Nowoczesne biuro. Jak dostosować lokal do standardów?

Nowoczesne biuro. Jak dostosować lokal do standardów?

Pięknie wyposażone biuro nie zawsze oznacza, że wszystkie standardy dbania o bezpieczeństwo i higienę pracy zostały zachowane. Polskie przepisy, których celem jest zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom, posiadają wiele wytycznych odnośnie technicznych i budowlanych warunków w lokalach użytku firmowego.

Strony www Strony www

Przepisy prawne

Każdy przedsiębiorca, który pragnie spełnić wymagania, powinien zapoznać się z treścią Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 l r. nr 169, poz. 1650 ze zm.), a dopiero później przystąpić do projektowania biura w zakresie zapewnienia estetyki i funkcjonalności. Jako najistotniejsze czynniki warunkujące użyteczność lokalu pod działalność biurową należy wymienić powierzchnię, objętość, oświetlenie oraz termikę pomieszczenia.

Przestrzeń i objętość 

Już planując lokalizację biura, warto przestrzegać podstawowych zasad rozmieszczenia stanowisk pracy w lokalu, tak by stanowisko każdego pracownika posiadało minimalną objętość (13 m3) i minimalną powierzchnię (2 m2), przy zastrzeżeniu, że odnosi się to do objętości i powierzchni wolnej od jakichkolwiek urządzeń. Kolejny przepis dotyczy wysokości pomieszczenia – nie może być ona mniejsza niż 3 m w świetle. Zmniejszenie wysokości pomieszczenia możliwe jest jedynie za zgodą państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, w przypadku gdy pomieszczenie uzbrojone jest we właściwie działającą klimatyzację lub gdy w zamkniętej ścianami przestrzeni stacjonuje 4 pracowników, przy czym objętość właściwa to po 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia na pracownika. Wymagania te stosowne są pod warunkiem uwzględnienia rodzaju pracy, stosowanych technologii oraz czasu pracy.

Oświetlenie biura

W pomieszczeniach biurowych ujętych jako miejsce wykonywania pracy stałej konieczne jest zapewnienie oświetlenia dziennego. Jeżeli natomiast nie jest możliwe odpowiednie doświetlenie stanowisk pracy z wykorzystaniem otworów okiennych, za zgodą wojewódzkiego inspektora sanitarnego działającego w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy, możliwe jest korzystanie wyłącznie z elektrycznych źródeł światła. W przypadku gdy pomieszczenie jest intensywnie nasłonecznione, wszystkie okna powinny być wyposażone w systemy umożliwiające dowolne sterowanie nadmiarem doświetlenia stanowiska pracy.

Termika stanowiska pracy 

Pracodawca zatrudniający osoby na stanowiskach biurowych jest zobowiązany do zapewnienia stałej temperatury w pomieszczeniu. Najniższa dopuszczalna temperatura to 18°C, jeśli zaś temperatura ta jest niższa, pracownik zgodnie z prawem może odmówić wykonywania czynności służbowych. Co prawda, w przepisach nie funkcjonują górne temperatury pracy w biurze, jednak przyjęto, że przy temperaturach wyższych niż 28 °C pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia wszystkim pracownikom przebywającym w pomieszczeniu odpowiedniej ilości napojów profilaktycznych (wyższe temperatury traktowane są jako uciążliwe warunki pracy).

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży