Artykuł sponsorowany

Jak prowadzona jest księga przychodów i rozchodów – KPiR?

Jak prowadzona jest księga przychodów i rozchodów – KPiR?

Większość podmiotów gospodarczych jest zobowiązanych do prowadzenia tak zwanych ksiąg przychodów i rozchodów. Zajmują się tym działy kadrowo-płacowe danych instytucji. Coraz częściej prace rozliczeniowe z księgowości i rachunkowości wykonują dla firm podmioty zewnętrzne – biura rachunkowe. To one wykorzystują skuteczniejsze metody rozliczeń, pozwalające na uszczelnianie budżetu i wybór odpowiedniej strategii podatkowej.

Kto musi prowadzić KPiR?

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z dnia 26 lipca 1991 roku), księgi przychodów i rozchodów muszą prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółki jawne, a także inne podmioty wykonujące zarobkową działalność gospodarczą. Tego typu instytucje muszą prowadzić KPiR w sytuacji, kiedy ich roczne przychody nie przekroczyły dwóch milionów euro. Obliczane jest to na podstawie średniego kursu walut prowadzonego przez Narodowy Bank Polski. Warto wiedzieć, że księgę przychodów i rozchodów powinny prowadzić również gospodarstwa rolne, które nie zatrudniają pracowników.

Księga przychodów i rozchodów – usługi rachunkowe

Prowadzenie KPiR służy głównie do ewidencjonowania finansowych operacji gospodarczych, które są związane z przychodami firmy, a także jej wydatkami. Bardzo ważne jest zatem jej prowadzenie w związku z celami podatkowymi. Księga przychodów i rozchodów pozwala bowiem ustalić główną podstawę opodatkowania. Warto zlecić tego typu prace księgowe podmiotom takim jak biuro rachunkowe Centrum księgowe mgr Joanna Braumann. Korzystanie z usług rachunkowo-księgowych zewnętrznych podmiotów jest opłacalne ze względu na: brak konieczności zatrudniania księgowych i kadrowych (nie trzeba wynajmować biur, kupować sprzętów oraz programów komputerowych), szybsze prowadzenie działań rachunkowych, ustalanie odpowiedniej polityki finansowej firmy odnośnie do podatków, a także możliwość wykonywania wewnętrznych analiz ekonomicznych.

Najlepsze biura rachunkowe oferują kompleksową obsługę podmiotów gospodarczych: prowadzenie ksiąg handlowych, obsługę kadrowo-płacową, rozliczenia podatkowe, ZUS i PIT. Bardzo ważne są wszystkie działania związane z rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Biura rachunkowe dokonują między innymi: sporządzania deklaracji ZUS wraz z niezbędnymi załącznikami, a także koniecznych dokumentów zgłoszeniowych i wyrejestrowujących zatrudnianych pracowników, sporządzania deklaracji dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych (rozliczenia roczne pracowników: PIT-11, PIT-40), prowadzenia kart urlopowych i kart zasiłkowych.

Ewidencja rachunkowo-księgowa

Dodatkowe usługi ewidencyjne, oprócz prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów obejmują takie działania jak: tworzenie ewidencji środków trwałych, ewidencji dóbr niematerialnych, ewidencji wyposażenia, ewidencji pożyczek, kredytów i innych zobowiązań finansowych czy tworzenie kart pracowniczych. Wszystkie dokumenty związane z KPiR lub innymi działaniami firmy muszą znajdować się w siedzibie firmy – w razie kontroli. W przypadku prowadzenia pełnej księgowości i rachunkowości przez podmiot zewnętrzny w ramach outsourcingu to biuro rachunkowe będzie przechowywało na nośnikach trwałych wszystkie niezbędne dokumenty.

Współpraca z biurem rachunkowym to strzał w dziesiątkę dla każdego przedsiębiorcy. Księgowi zajmą się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, rozliczeniami podatkowymi oraz płacami pracowników - dzięki temu właściciel firmy może skupić się na prowadzeniu biznesu i rozwijaniu swojej działalności. Dodatkowo, biuro rachunkowe śledzi zmiany w przepisach podatkowych i zapewnia ich prawidłowe stosowanie, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów podatkowych.

Opracowanie:
Dzierżoniów, Nowowiejska 61A lok. A
tel. 74 645 62 12
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz