Artykuł sponsorowany

Do czego służy odzież ochronna i robocza?

Do czego służy odzież ochronna i robocza?

Trudne warunki w pracy wymagają specjalistycznej odzieży – chroni ona przed ewentualnym toksycznym wpływem szkodliwych czynników. Potrafi też pomóc uniknąć urazów spowodowanych uszkodzeniami mechanicznymi. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przy wykonywaniu trudnych zawodów. Czym się zatem różni odzież ochronna od roboczej i kiedy dokładnie zastosować dany typ?

Odzież ochronna

Taki typ odzieży pracowniczej to specjalistyczne ubrania, które muszą spełniać szereg wymogów i warunków związanych z zadaniami, jakie ma wykonywać pracownik. Przede wszystkim ma ona na celu ochronić człowieka przed szkodliwymi lub niebezpiecznymi dla zdrowia czynnikami, spowodowanymi przez warunki panujące w środowisku pracy. Na taki typ odzieży składa się wiele elementów, a głównie są to:

  • kombinezony,
  • płaszcze,
  • fartuchy,
  • buty,
  • rękawice,
  • kaski,
  • gogle,
  • maseczki.

W zależności od tego, w jakim zakresie i jakie czynniki zagrażają pracownikowi, odzież ochronna może być chociażby nieprzemakalna, żaroodporna, olejoodporna czy nawet kwasoodporna. Takie zabezpieczenie znacząco wpływa na komfort pracy i możliwości jej świadczenia – swobodniejsze ruchy i zwiększona odporność odzieży na szkodliwe substancje pozwalają na wykonywanie prac niezwykle trudnych, z użyciem bardzo szkodliwych i groźnych materiałów. Odpowiednią odzież ochronną posiada w swojej ofercie firma Lipowicz-BHP s.c. PH. Dopuszczalna jest jedynie najwyższa jakość – margines błędu jest minimalny i skutkować może poważnym zagrożeniom zdrowia, a nawet życia pracownika. Warto zatem zaufać producentowi o ugruntowanej pozycji na rynku, który, bazując na wieloletnim doświadczeniu, oferuje najlepszą odzież ochronną.

Ubrania robocze

Często mylone są z odzieżą ochronną, a ich zastosowanie precyzyjnie regulują obowiązujące przepisy BHP. Ubrania robocze to te, które zakłada się podczas pracy w warunkach nieszkodliwych dla zdrowia, ale silnie brudzących odzież. Ponadto gdy występuje zwiększona możliwość uszkodzenia własnych ubrań, również stosuje się właśnie ten rodzaj odzieży. W przeciwieństwie do odzieży ochronnej nie jest więc ona odporna na szczególne, toksyczne czynniki. Warto o tym pamiętać przy zakupie, by nie pomylić wymaganych elementów ubioru. To niezwykle ważne w kontekście zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Odzież robocza jest zatem głównie wykorzystywana w takich zawodach jak np. kucharz lub lekarz. Należy pamiętać o tym, że w obowiązku pracodawcy leży dostarczenie pracownikowi odpowiedniej odzieży ochronnej bądź roboczej. Niedopilnowanie tego obowiązku skutkować może poważnymi konsekwencjami. Okazuje się zatem, że odzież ochronna to nie to samo, co ubranie robocze. Produkty obu typów powinny być jednak wykonane z najwyższą starannością. Jedynie najlepszej jakości odzież zagwarantuje bezpieczną pracę w trudnych warunkach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz