Artykuł sponsorowany

Badanie sprawozdań finansowych – biegły rewident nie taki straszny

Badanie sprawozdań finansowych – biegły rewident nie taki straszny

Prowadząc własną działalność powinniśmy pamiętać, że wszelkie informacje, które zawieramy w naszych sprawozdaniach finansowych są ważne nie tylko dla osób zarządzających firmą. Tego typu dane przedstawiające  sytuację majątkową i finansową mogą zainteresować również potencjalnych inwestorów i przyszłych kontrahentów. 

Obowiązek badania sprawozdań finansowych

Wbrew pozorom nie wszystkie firmy podlegają temu obowiązkowi.  Podmioty, których to dotyczy są wymienione w artykule 64 Ustawy o rachunkowości. Są to między innymi:

  • banki,
  • zakłady ubezpieczeń i reasekuracji,
  • spółdzielcze kasy oszczędnościowe,
  • jednostki działające na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz jednostki, o których mowa w art. 2 ust. 2b Ustawy o rachunkowości,
  • jednostki działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
  • krajowe instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego,
  • spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji,
  • firmy, w których średnioroczne zatrudnienie wyniosło co najmniej 50 osób.

Istnieje także możliwość dobrowolnego poddania się badaniu. Umożliwia ono sprawdzenie jakości prowadzonej księgowości i sporządzanych sprawozdań finansowych. Badanie to wykonuje biegły rewident. Jego zadaniem jest wyrażenie pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki. Bardzo ważne jest, aby atest i doświadczenie biegłego rewidenta gwarantowały, że przedstawione informacje są wiarygodne, prawidłowe, godne zaufania.

Biegły rewident poszukiwany

Przygotowując się do wykonania sprawozdania finansowego warto poszukać specjalisty dysponującego odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Te warunki spełnia Doradztwo Sp. z o.o., która działa w Elblągu od 1991 r. jako Firma Consultingowo-Usługowa Biegłych Księgowych. Firma ta jest uprawniona do badania sprawozdań finansowych i jest wpisana na listę biegłych rewidentów. Poza tego typu działalnością zajmuje się również prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz doradztwem podatkowym i finansowym. Doradztwo Sp. z o.o. oferuje również pomoc przy sporządzaniu wniosków o dopłaty z funduszy europejskich oraz analiz ekonomicznych i biznesplanów. Szeroki wachlarz świadczonych tam usług umożliwia kompleksową obsługę firmy w jednym miejscu.

Jak zostać biegłym rewidentem

Tytuł biegłego rewidenta jest jednym z najbardziej cenionych w branży księgowo-finansowej. Aby jednak nim zostać, wymagane jest ukończenie studiów wyższych. Kolejnym krokiem jest podejście do wymagającej sesji egzaminacyjnej, która składa się łącznie z 10 egzaminów teoretycznych i jednego dyplomowego. Osoba decydująca się podejść do egzaminu na biegłego rewidenta musi spełniać odpowiednie warunki, między innymi korzystać z pełni praw publicznych oraz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Nie może też być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Niezbędne jest także odbycie praktyk w zakresie rachunkowości oraz ukończenie dwuletniej aplikacji pod nadzorem biegłego rewidenta w podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych. Pozwoli to na zdobycie odpowiedniej licencji umożliwiającej wykonywanie zawodu.

Badanie sprawozdań finansowych to tylko niewielki fragment zakresu działań biegłego rewidenta. Zawód ten z jednej strony wiąże się z ciągłą nauką i podnoszeniem swych kwalifikacji, ale z drugiej strony z  prestiżem, wysokimi zarobkami i możliwościami rozwoju kariery zawodowej, niekoniecznie związanej z finansami i księgowością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz