Artykuł sponsorowany

Zastosowanie wylewki betonowej

Zastosowanie wylewki betonowej

Wylewka betonowa to – wbrew pozorom – coś więcej niż tylko mocno rozrzedzony beton. Porządna wylewka ma odpowiednio dobrany skład, aptekarskie wręcz proporcje i dobrą wytrzymałość na nacisk – a wtedy możemy spodziewać się naprawdę zadowalających efektów. Z poniższego artykułu dowiesz się, z czego składa się dobra wylewka i gdzie się ją stosuje.

Skład

Teoretycznie można zrobić wylewkę z odpowiednio rozrobionej mieszanki cementu, wody i piasku – jednak efekt będzie, powiedzmy sobie szczerze, w najlepszym wypadku w miarę poprawny, a budując dom lub halę, zależy nam raczej na jakości wykonania i wytrzymałości, żeby nie trzeba było jej skuwać i robić od nowa. Dobra wylewka jest mieszanką cementów portlandzkich, wypełniaczy kwarcowych i innych składników ułatwiających pracę, m.in. wygodne i efektywne rozprowadzanie, a później bezpieczne wysychanie, ograniczające kurczenie i pękanie. Po rozrobieniu z wodą powinna ona być jednorodna i bardzo prosta w układaniu, a jej konsystencja przypominać błoto. Dobrą wylewkę poznamy też po tym, że nie wysycha zbyt szybko – dwa-trzy dni to absolutne minimum. Jeżeli jakiś producent obiecuje nam krótszy czas, to powinna włączyć się nam czerwona lampka; bo nawet jeżeli faktycznie wyschnie w np. jeden dzień, to skutki tego mogą być opłakane. Wylewka zachowa się wtedy jak zasychająca lawa wulkaniczna – od zbyt szybkiego wysychania mocno się skurczy, a pod wpływem kurczenia się powstaną spękania i całość się rozkruszy. Oczywiście pamiętajmy o regularnym zraszaniu, aby zasychanie było stopniowe, a wylewka się nie kurczyła.

Zastosowanie

Podkłady podłogowe to nie jedyne zastosowanie wylewki, choć fakt faktem najczęstsze. Piwnice, garaże, warsztaty, sklepy, hale, magazyny czy inne większe pomieszczenia robocze – to ich żywioł. Zresztą stabilna i równa podbudowa podłoża jest konieczna, aby móc położyć panele, terakotę czy jakikolwiek inny rodzaj podłogi. Do tego celu najlepsza będzie wylewka samopoziomująca, która oszczędzi nam sporo pracy. Wylewka świetnie się sprawdzi również w roli wykończeniowej. Można z niej zrobić słupki ogrodzeniowe (albo osadzenie słupków metalowych, jeżeli już takie mamy), nadproża, czapki kominowe i wiele innych elementów, gdzie przyda się beton. Ba, z wylewki możemy nawet zrobić własne płyty chodnikowe, które będą miały zadany przez nas kształt i wielkość (pamiętajmy jednak, że minimalna grubość wylewki wewnątrz pomieszczeń wynosi zazwyczaj 2,5-3 cm, na zewnątrz może być potrzebna większa grubość). Oczywiście należy wtedy dostosować wytrzymałość wylewki do jej zastosowania – na wspomniane płyty chodnikowe lub patio potrzebna będzie wylewka mrozoodporna. Takie wylewki produkuje przykładowo firma Sandberg.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz