Artykuł sponsorowany

Zastosowanie ścian działowych w biurach

Zastosowanie ścian działowych w biurach

Od pewnego czasu jednym z powszechnie stosowanych modeli zagospodarowania powierzchnio biurowych jest open space, czyli przestrzeń pozbawiona ścian dzielących ją na mniejsze pomieszczenia. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jeśli chodzi o zarządzanie zespołem, jednakże z przeprowadzonych badań wynika, że w negatywny sposób odbija się na komforcie pracowników i zarazem obniża ich efektywność. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie ścian działowych – w jaki sposób mogą one wpłynąć na pracę biura?

Niższy poziom hałasu

Hałas jest jednym z nieodłącznych elementów biur, szczególnie tych dużych, zajmowanych przed wieloosobowe zespoły pracowników. Składają się na niego różne dźwięki – od rozmów między pracownikami, przez rozmowy telefoniczne, odgłosy urządzeń (telefonów, kopiarek, drukarek). Wszystkie razem tworzą mieszankę, która w znaczący sposób obniża zdolności koncentracji pojedynczych pracowników – w takich warunkach nie tylko spada prędkość i wydajność wykonywania obowiązków służbowych, ale również wzrasta ryzyko popełnienia poważnych błędów. Dzieląc dostępną przestrzeń przy użyciu ścian działowych jesteśmy w stanie zredukować poziom dźwięków i tym samym zapewnić naszym pracownikom lepsze warunki do pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm zatrudniających wiele różnych zespołów, które niekoniecznie muszą utrzymywać ze sobą stały, werbalny kontakt.

Większy komfort

Drugim z ważnych zarzutów wobec modelu open space jest żywione przez wielu pracowników poczucie bycia pod permanentną obserwacją. Choć mogłoby się wydawać, że pozostawanie cały czas „na widoku” skuteczniej zachęci pracowników do pracy, to wielu z nich wyznaje, że odczuwa w związku z tym znaczny dyskomfort. W bardzo krótkim czasie praca zaczyna kojarzyć im się ze stresem, wyraźnie odczuwalny jest spadek motywacji do działania. Ściany działowe pozwalają ograniczyć stres związany z byciem wystawionym na widok innych członków załogi – warto zainwestować w to rozwiązaniem i opracować inne metody motywowania pracowników, niż kontrolowanie ich działań w sposób bezpośredni.

Rodzaje ścian działowych

Biurowe ściany działowe, w zależności od ich zastosowania, można wykonywać z różnych materiałów. Tradycyjnym tworzywem do ich budowy są cegły, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i dobrym współczynnikiem izolacji akustycznej. Ich minus to jednak dość uciążliwy i czasochłonny proces budowy. Znacznie skuteczniejszym i prostszym rozwiązaniem są ścianki wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych. -

Nasze ściany działowe charakteryzują się niewielką masą i wysokim poziomem izolacyjności akustycznej – wyjaśnia przedstawiciel marki Rigips – Jednocześnie, dzięki wyeliminowaniu procesów mokrych ich montaż jest bardzo szybki i bezproblemowy. Ścianki można również łatwo demontować w celu zmian aranżacji powierzchni biurowej. Nowoczesnym rozwiązaniem są ściany działowe ze szkła – w dużym stopniu ograniczają one natężenie dźwięków, jednak wciąż pozwalają na obserwowanie oddzielonej przestrzeni.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz