Artykuł sponsorowany

Zasady prawidłowego montażu instalacji kanalizacyjnej

Zasady prawidłowego montażu instalacji kanalizacyjnej

Od odpowiedniego wykonania instalacji kanalizacyjnej zależy jej funkcjonalność, zważywszy, że większość kanalizacji wykonywana jest dziś tak, by działała zgodnie z metodą grawitacyjną. W tym przypadku odpowiednie wykonanie instalacji ma ogromne znaczenie. Każdy błąd może skończyć się jej zapychaniem i innymi problemami. Jak powinno się wykonywać instalację kanalizacyjną, żeby nie sprawiała problemów? Oto nasz poradnik.

Odpowiedni spadek rur

Skoro instalacja kanalizacyjna ma działać grawitacyjnie, to ogromne znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania ma właściwy spadek rur. Powinny być układane tak, żeby zapewniały swobodny, ale nie zbyt gwałtowny odpływ ścieków. Najczęściej na jednym metrze rury spadek wynosi do 3 cm. Kiedy będzie mniejszy, w rurach zacznie pojawiać się osad, zmniejszający przepływ ścieków. To może też w krótkiej perspektywie prowadzić do zapchania rury. Bardzo duże znaczenie mają też odpowiednie połączenia rur i pozostałych elementów instalacji. Kluczowa jest tutaj szczelność. Dlatego najlepiej redukować liczbę zespojeń i tam, gdzie to możliwe, montować jak najdłuższe rury. Pamiętajmy, że połączenia rur to najczęstsze miejsca odkładania się różnego rodzaju zanieczyszczeń. Mniej zespojeń to mniej problemów z zapychającą się kanalizacją. Fachowców, którzy założą nam dobrą, funkcjonalną instalację kanalizacyjną, znajdziemy w przedsiębiorstwie Instalacje Patryk Sędziński.

Dobra wentylacja

Mało kto pamięta, jak dużą rolę w odpowiednio funkcjonującej instalacji kanalizacyjnej odgrywa dobra wentylacja. Powinna ona zapobiegać przedostawaniu się do budynku wyziewów z kanalizacji – czyli nieprzyjemnych zapachów z rur. Najlepszym rozwiązaniem jest odprowadzenie wentylacji ponad dach naszego domu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, możemy zastosować specjalne zawory napowietrzające. Niestety, to drugie rozwiązanie nie jest już tak niezawodne – z czasem zawory się zapychają i tracą swoją funkcję.

Dopasowana średnica

W dobrej kanalizacji średnica rur tworzących tak zwane podejścia, musi odpowiadać ilości przepływających przez nie ścieków. Średnica rury, która montowana jest w miejscu podejścia musi być większa od średnicy rur przy odpływie. Natomiast średnica pionu i podejścia muszą być co najmniej tej samej wielkości. Podejścia najczęściej montowane są w ścianach i ukrywane pod warstwą tynku. Podejścia z pionami kanalizacyjnymi łączy się pod kątem 45 stopni. W dobrej instalacji podejścia powinny mieć niewiele załamań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz