Artykuł sponsorowany

Wznawianie granic – kiedy jest konieczne? Na czym polega?

Wznawianie granic – kiedy jest konieczne? Na czym polega?

Jedną z najczęściej wykonywanych usług geodezyjnych jest wznawianie granic. Co to właściwie znaczy? I czy geodeta do wykonania tej usługi potrzebuje dodatkowo specjalnych uprawnień? Rozwiewamy wątpliwości związane z tą popularną usługą i odpowiadamy na najważniejsze pytania – także o cenę i osobę, która powinna ponieść koszt wznowienia znaków granicznych.

Co to są punkty graniczne?

Zanim zlecimy geodecie wznawianie granic, powinniśmy dowiedzieć się, czym właściwie są punkty graniczne działki. Na początek trzeba wiedzieć, że punkty graniczne i znaki graniczne to dwie różne rzeczy. Punkty graniczne określają przebieg granic nieruchomości – wyznaczają miejsca załamania granicy, oczywiście w sposób uproszczony. W przypadku czworokątnej działki punkty graniczne będą cztery – po jednym na każdym rogu. Znaki graniczne to elementy umieszczone w tych miejscach, w których przypadają punkty. Często to elementy betonowe lub kamienne. Zdarzają się też drewniane paliki, które nazywa się palikami geodezyjnymi. Takie znaki podlegają ochronie – nie można ich niszczyć ani przesuwać. Jeśli ktoś zrobi to celowo, może go spotkać kara grzywny albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Kiedy potrzebne jest wznawianie granic?

Wznawianie granic działki jest potrzebne zawsze wtedy, kiedy mamy wątpliwości, co do ich przebiegu, a planujemy na przykład ogrodzenie nieruchomości. Wznowienie granic przez geodetę pomoże uniknąć niejasności i sporów z sąsiadami. Do wznowienia granic może dojść tylko w sytuacji, w której znaki graniczne zostały przesunięte, ale ich położenie zostało wcześniej dokładnie zapisane w dokumentacji geodezyjnej. Wznawianiem granic może zająć się wyłącznie geodeta uprawniony. Prowadzenie prac musi on zgłosić do PODGiK. Wznawianiem granic zajmuje się firma Pomiary geodezyjne. M. Dworzański. Jeśli to konieczne, geodeci wykonują pomiary, które pozwalają na właściwe wskazanie punktów granicznych. O wznowieniu granic powiadamiani są sąsiedzi – właściciele działek granicznych, którzy o toczących się pracach powinni zostać poinformowani na piśmie. Jeśli nie stawią się na miejscu prac, nie są one wstrzymywane. Ostatni etap to wznowienie punktów granicznych i spisanie protokołu. Jeśli co do przebiegu granic pojawia się spór, geodeta informuje, że rozwiązać go można w sądzie.

Ile to kosztuje?

Nie ma jednego uniwersalnego cennika usług geodezyjnych. Suma, jaką musimy zapłacić geodecie, zwykle zależy od wielu czynników. Znaczenie ma tu położenie naszej działki, ale także jej kształt – liczba punktów granicznych. Często geodeci przyjmują stałą cenę podstawową plus dodatkową opłatę za każdy słupek – punkt graniczny. Na przykład 1000 zł opłaty podstawowej i 100 zł za każdy punkt graniczny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz