Urządzamy nowy dom: jaki parapet wybrać?

Urządzamy nowy dom: jaki parapet wybrać?
Parapet chroni ścianę przed deszczem oraz zabezpiecza grzejniki od góry, kierując rozgrzane powietrze na całe wnętrze. W kwestii estetycznej – nie powinien raczej przyćmiewać dekoracyjnie samego okna.

Wybór parapetów wbrew pozorom nie jest mało istotną rzeczą. To bowiem jeden z ważniejszych elementów wykończenia wnętrz – dlatego warto właściwie dopasować go zarówno do wystroju danego wnętrza, jak i rodzaju okna. W przypadku budowy czy remontu domu decyzję najlepiej podjąć jeszcze na etapie przygotowywania projektu, gdyż montuje się je podczas tynkowania.

Parapet powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w konserwacji. Jeśli zapomnimy zamknąć okno, pełni funkcję chroniącą ścianę przed deszczem. Stanowi również ochronę dla grzejników. Z jednej strony – ze względów mało estetycznych – je przysłania, a z drugiej strony rozgrzane powietrze kieruje na całe pomieszczenie.

Z jakiego materiału?

Do wyboru są parapety wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jednak decydujemy się na te, które robione są z PCV. Wyróżnia je lekkość i odporność na czynniki atmosferyczne oraz zarysowania. Nie są też trudne do utrzymania w czystości. W sklepach dostępne są plastikowe parapety imitujące drewno lub kamień. Taki efekt otrzymuje się poprzez zastosowanie dekoracyjnej folii lub spieczonego laminatu.

Dla osób, którzy wolą bardziej ekologiczne materiały, propozycją są parapety drewniane. Sosna, dąb i buk to gatunki, z których produkowane są najczęściej. Jednak aby cieszyć się ich trwałością, trzeba pomyśleć o impregnacji, czyli zabezpieczyć je lakierem albo woskiem. Można wybrać też parapety granitowe.

Wyróżnia się jeszcze parapety kamiennie (z naturalnych lub sztucznych kamieni), które jednak łatwo się kruszą, oraz z płyty laminowej, MDF oraz postformingowej (to rodzaj płyty wiórowej oklejonej laminatem HPL). Dostępne są także parapety z płyty meblowej obłogowanej. W tym ostatnim przypadku nakleja się grubszy fornir z naturalnego drewna o usłojeniu i kolorze, które są niezależne od płyty wewnątrz.

Do jakiego pomieszczenia?

Dopasowując parapety wewnętrzne do pomieszczenia, trzeba mieć na względzie kilka czynników. Pierwszym z nich jest na pewno wilgotność. Inny parapet zamontujemy bowiem w łazience czy kuchni, a inny w jadalni czy sypialni. Te, które wykonane są z PCV, płyty MDF czy postformingowej, są bardziej odporne na wilgoć. Dlatego z pewnością sprawdzą się w łazience.

W jakim kolorze?

Na sam koniec zostawiamy względy estetyczne, czyli wybór koloru i jego dekoracyjność. Zarówno odcień, jak i wykończenie parapetu powinny współgrać z aranżacją danego pomieszczenia. Nie jest to na pewno element, który powinien się szczególnie wyróżniać, przysłaniać wręcz swoją ozdobnością okno. Można go dopasować kolorystycznie i materiałowo do podłogi czy mebli oraz koloru ścian.

Najbezpieczniej kierować się tu jednak estetyką samego okna (kolorem i materiałem). Do jasnych okien (ram okiennych) można dla kontrastu dać ciemny parapet. A w przypadku ciemnych – w takim samym kolorze lub zbliżonym (źródło: dom.wp.pl ).

Bez względu na ostateczną decyzję pamiętajmy o najważniejszej zasadzie – parapet to dodatek, a nie główny element wyposażenia.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
 .
.
12.09.2018
Urządzanie domu to już tylko wisienka na torcie, najważniejszy jest zaufany deweloper. U mnie wszystko przebiegło pomyślnie, byłam zaskoczona czasem realizacji, szczerze mówiąc byłam gotowa na ewentualne opóźnienia, ale nie było takich! Wszytko na czas. Mam piękne mieszkanko ;) dzięki Home Invest
 .
.
06.12.2018
Wykończenie to jedna z ważniejszych rzeczy po zakupie mieszkania. Warto w tym temacie dołożyć wszelkich starań by czuć się jak u siebie. Dla mnie było też ważne, żeby mieszkanie było jasne i przestronne i tym akurat kierowałam się przy kontakcie z deweloperem :) polecam Home Invest