Artykuł sponsorowany

Technologie i narzędzia wykorzystywane przy obróbce plastycznej

Technologie i narzędzia wykorzystywane przy obróbce plastycznej

Plastyczne kształtowanie metali towarzyszy człowiekowi od wieków. Dawniej  proces ten polegał głównie na odkształcaniu poprzez kucie. W chwili obecnej dostępne maszyny i narzędzia dają dużo większe możliwości, a wyroby powstające w wyniku tego procesu znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia współczesnego człowieka.

Obróbka plastyczna od podszewki

Jadąc samochodem lub korzystając z różnego rodzaju urządzeń w życiu codziennym nie zastanawiamy się, jak są one zbudowane i jak wiele elementów, dzięki którym one działają, wykonane zostało metodą obróbki plastycznej metali. Metoda ta umożliwia nadawanie obrabianym elementom żądanych kształtów poprzez wywołanie odpowiednich odkształceń materiału pod działaniem sił zewnętrznych. Siły, które działają na metal, powodują powstawanie w nim określonych naprężeń. W przypadku jeśli działanie tych sił przekroczy tzw. granicę plastyczności – odkształcenia stają się nieodwracalne. W zależności od zastosowanej temperatury metodę tę dzielimy na obróbkę plastyczną na zimno oraz obróbkę plastyczną na gorąco. Wyróżnia się także różne rodzaje obróbki plastycznej takie jak kucie, walcowanie, tłoczenie, ciągnienie. Dzięki tej metodzie odkształcania metalu możliwa jest zmiana nie tylko kształtu, ale także właściwości użytkowych, które nie zależą jedynie od rodzaju tworzywa, ale również od zastosowanej technologii, odpowiedniego oprzyrządowania do obróbki plastycznej oraz warunków, w jakich została ona przeprowadzona.

Profesjonalne zaplecze narzędziowe to podstawa

Obróbka plastyczna metalu to proces wymagający odpowiednich narzędzi i urządzeń. Produkcją tego typu wyrobów zajmują się wyspecjalizowane zakłady narzędziowe. Jednym z nich jest Narmod Sp. z o.o., który od 2000 r. działa w Żychlinie. Specjalizują się oni w  produkcji oprzyrządowania do obróbki plastycznej, w tym wykrojników i matryc kształtowych. Dodatkowo wykonują oprzyrządowanie do odlewania metali (modele odlewnicze, kokile, formy grawitacyjne i ciśnieniowe), różnego typu przyrządy do obróbki i montażu (wiertarskie, frezarskie, tokarskie, spawalnicze), urządzenia technologiczne (manipulatory montażowe i spawalnicze, prasy specjalne, urządzenia do produkcji uzwojeń itp.) oraz sprawdziany specjalne (położenia i kształtu, szczękowe, tłoczkowe). Najwyższa jakość wyrobów możliwa jest dzięki zatrudnianiu wykwalifikowanej kadry narzędziowców oraz posiadaniu własnego biura konstrukcyjnego pracującego w systemach 3D CAD/CAM. Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa dla klientów Narmod Sp. z o.o. jest Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Bezpieczeństwem zgodny z normami ISO 9001, ISO 14001 oraz PN-N-18001.

Zalety obróbki plastycznej metalu

Do podstawowych zalet tego procesu należy oszczędność materiału, który w przeciwieństwie do obróbki skrawaniem wywarza bardzo małą ilość odpadów. Dodatkowo wyroby otrzymywane tą metodą wytwarzane są masowo, przy użyciu stosunkowo małej ilości oprzyrządowania i w krótkim czasie, co znacząco ogranicza koszty związane z ich produkcją. Bardzo ważna jest także dobra jakość wyrobów, ponieważ materiał przerobiony plastycznie ma lepsze, w porównaniu z innymi metodami wytwarzania, własności mechaniczne.

Obróbka plastyczna ma ogromne znaczenie w przemyśle motoryzacyjnym, elektrotechnicznym, zbrojeniowym, wyrobów precyzyjnych, artykułów gospodarstwa domowego itp. Chociaż znana od wieków, nadal jest jedną z najefektywniejszych i najoszczędniejszych metod nadawania metalowym elementom pożądanych kształtów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz