Artykuł sponsorowany

Taras, altana, balustrada. Jak dbać o drewno na zewnątrz?

Taras, altana, balustrada. Jak dbać o drewno na zewnątrz?

Drewno pasuje do każdego ogrodu. Pięknie komponuje się z zielenią, jest trwałe i uniwersalne. Można nim wyłożyć zarówno taras, jak i zbudować z niego altanę. Z drewna wykonuje się też przepiękne meble ogrodowe i elementy małej architektury. Jeśli jednak chcemy, by drewniane konstrukcje w ogrodzie cieszyły nas dłużej niż przez jeden sezon, musimy odpowiednio je zabezpieczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Po co zabezpieczać drewno?

Naturalne, ponadczasowe i po prostu piękne – drewno jest doskonałym materiałem budowlanym. Świetnie komponuje się z żywą zielenią, dlatego tak chętnie stosujemy je w ogrodzie. Drewniane altanki wyglądają przepięknie i mają niesamowity klimat. Plac zabaw dla dzieci, jeśli zostanie wykonany z drewna, będzie im służył przez całe dzieciństwo. Drewniane deski są też doskonałym materiałem do wyłożenia tarasu – można po nich chodzić boso. Jeśli jednak chcemy, żeby drewniane elementy w naszym ogrodzie były wytrzymałe, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

Mówi ekspert z firmy Kosta Sp. z o. o.: – Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia tarasu przez niekorzystną aurę, niskie temperatury czy czynniki biologiczne, warto już przed jego realizacją zastanowić się, z jakiego rodzaju drewna powinien być wykonany. Połączenie najwyższej jakości drewna tarasowego z jego regularną konserwacją uzupełnione o umiejętne zaaranżowanie przydomowej przestrzeni gwarantuje, że taras stanie się ulubionym miejscem wypoczynku, nie tylko podczas słonecznego lata.

Odpowiednie zabezpieczenie drewna zapewni mu dużą żywotność i pozwoli cieszyć się nim przez długie lata. Poza tym nowoczesne produkty do konserwacji drewna pozwolą na dopasowanie wyglądu drewnianych elementów do stylu w jakim urządzony jest nasz ogród.

Potrzebne produkty

Wybór produktów przeznaczonych do ochrony drewna na zewnątrz jest bardzo duży. Podłogę tarasu, drewniany płot lub altanę możemy po prostu pokryć impregnatem – do wyboru są koloryzujące i kryjące, także w wersji leczącej i zabezpieczającej. Zapewniają one drewnianym elementom ochronę przed czynnikami biologicznymi, szkodnikami, a nawet przed pożarem. Popularne są też bejce, które barwią drewno, ale potrzebują dodatkowego preparatu, by je zabezpieczyć. Samowystarczalne są lakierobejce – dające kolor i zabezpieczenie. W sklepach znajdziemy też różne lakiery zewnętrzne, a także farby kryjące i specjalne oleje.

– Największą popularnością cieszą się właśnie oleje i lakiery. Takie produkty jak oleje nadają drewnu głęboki, nasycony odcień oraz wydłużają żywotność surowca. Dlatego warto taras zaimpregnować od razu po jego zamontowaniu. A następnie powtarzać tę czynność od jednego do dwóch razy w ciągu roku – radzi nasz ekspert z firmy Kosta.

Krok po kroku

Zanim zabierzemy się za lakierowanie drewna lub naniesiemy na nie jakikolwiek środek zabezpieczający, zadbajmy o to, by odpowiednio je oczyścić. To bardzo ważne – od odpowiedniego przygotowania podłoża zależy, czy zabezpieczenie będzie skuteczne. Drewno należy więc dokładnie wyczyścić z różnego rodzaju zabrudzeń – oleje, pleśń, wosk, grzyby, resztki materiałów budowlanych i inne zanieczyszczenia muszą zostać usunięte. Nie może też być kory ani łyka. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo trudne do usunięcia, możemy w tym celu użyć różnych specjalnych preparatów. W przypadku drewna iglastego często potrzebne jest także odżywiczanie, czyli mechaniczne usunięcie żywicy i zmycie jej rozpuszczalnikiem. Jeżeli zabieramy się za malowanie drewna, które było już wcześniej malowane jakimś produktem zabezpieczającym, wystarczy starannie je umyć i odrobinę zeszlifować. Możemy też użyć specjalnych środków służących do usuwania powłok malarskich, dzięki którym szybko pozbędziemy się starego lakieru. Zanim przejdziemy do malowania, musimy też zabezpieczyć wszelkiego rodzaju wady i ubytki – po usunięciu uszkodzonych fragmentów deski, najczęściej wstawia się w to miejsce specjalne korki. Sęki trzeba zabezpieczyć rozpuszczalnikiem albo przeznaczonym do tego płynem. Kolejny krok to wygładzenie malowanej powierzchni – dokładne szlifowanie i polerowanie jest konieczne tylko wtedy, kiedy chcemy uzyskać bardzo gładką płaszczyznę, jednak przynajmniej lekkiego wygładzenia drewna nie można nigdy pominąć. Następny etap prac przed rozpoczęciem malowania to zaimpregnowanie drewna specjalnym preparatem grzybobójczym. To bardzo ważne w przypadku drewna stosowanego na zewnątrz, które jest narażone na dużą wilgoć. Dopiero po nałożeniu takiego impregnatu możemy rozpocząć rzeczywiste malowanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz