Szklane schody i podłogi dodają wnętrzom elegancji. Czy sprawdzą się także w domu?

Szklane schody i podłogi dodają wnętrzom elegancji. Czy sprawdzą się także w domu?
Styl, elegancja, nowoczesność – tak mówi się najczęściej o szklanych schodach i podłogach we wnętrzach domowych i innych. Mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że jest to przesada i nie czują się komfortowo, korzystając z nich. Innym, zwłaszcza zwolennikom awangardowych rozwiązań, to nie przeszkadza. Ale to, co łączy obie strony, to z pewnością kwestia, jakie tego typu schody i podłogi robią na nich pierwsze wrażenie.

Lekkość zawieszona w próżni

Szklane schody wydają się konstrukcją zawieszoną w próżni. Lekką, a zarazem smukłą i prostą. Urzekają swoim kształtem nawet najbardziej opornych. Do ich budowy wykorzystuje się – oprócz hartowanego szkła – również metal i drewno. Tylko więc pozornie wydają się one kruche i delikatne. W rzeczywistości są zrobione tak, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa oraz komfort wchodzenia i schodzenia po nich. Inną aranżacją z kolei, choć w podobnym tonie, mogą być tradycyjne schody, których balustrady czy poręcze wykonane są właśnie ze szkła.

Emocje sięgnęły podłogi

Podobnie jak schody ze szkła, również i szklana podłoga wzbudza mieszane emocje. Nie zawsze czujemy się komfortowo, chodząc po niej, zwłaszcza na piętrze, kiedy pod nami są inni ludzie. Kiedyś była to opcja futurystyczna, dziś w aranżacjach właściwie nie ma już rzeczy niemożliwych. 

W zależności od stylizacji danego wnętrza można zdecydować się na podłogę w całości szklaną lub w jakimś fragmencie (fragmentach). Podobnie można wybrać, czy ma być całkowicie transparentna, czy też lepiej „usypać” pod nią jakieś elementy dekoracyjne: muszelki, kamyki, sztuczne rośliny itd. Do wyboru jest też szkło nieprzezroczyste oraz barwione w masie, białe, piaskowe, trawione chemicznie lub ornamentowe. Dekoratorzy wnętrz podpowiadają jeszcze wykorzystanie – dla oryginalniejszego efektu – kolorowej, matowej folii z nadrukiem.

Szklana podłoga najlepiej komponuje się z wnętrzem, w którym nie ma zbyt wielu mebli czy innych elementów wyposażenia. Wówczas jej funkcja dekoracyjna jest bardziej uwypuklona, a zarazem użyte szkło daje wrażenie większej przestronności (źródło: dom.wp.pl ).

Bezpieczeństwo

W obu przypadkach warto pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć podłogę i schody powłoką antypoślizgową. Szklana podłoga nie sprawdzi się też raczej w ciągach komunikacyjnych czy w przedpokoju ze względu na zbyt dużą częstotliwość korzystania z niej. A co za tym idzie – narażone będzie na mało estetyczne zarysowania. Jeśli więc lubisz nowoczesny, minimalistyczny styl i nie przeszkadza Ci „przezroczystość”, to schody i podłogi ze szkła są jak najbardziej dla Ciebie!
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz