Artykuł sponsorowany

Szalowanie wykopów liniowych

Szalowanie wykopów liniowych

Wykopy liniowe to zazwyczaj bardzo długie tunele ziemne, w których układa się rurociągi lub różne instalacje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miasta. Zabezpieczenie wykopu wymaga specjalnego systemu podpór, które zapewnią stabilność ścian i zagwarantują nienaruszony grunt w sąsiedztwie.

Wykopy liniowe i ich cechy

Przez wykop liniowy rozumiemy zazwyczaj długi rów o określonej szerokości i głębokości, na którego dnie instaluje się rurociąg o konkretnym przeznaczeniu. Prace ziemne wykonuje się również w wykopach punktowych, wymagających odmiennych systemów zabezpieczenia, zazwyczaj w postaci specjalnych boksów. Cechą specyficzną wykopów liniowych jest ich długość, bowiem zależnie od tego, jaki rodzaj instalacji jest wykonywany, mogą one mieć kilkadziesiąt metrów lub wiele kilometrów. Przykładem pierwszej instalacji jest doprowadzenie wodociągu lub kanalizacji do nowego domu w podmiejskim osiedlu. Druga to na przykład nowa nitka ciepłociągu prowadzona do unowocześnianej wsi. Im dłuższy jest taki wykop, tym trudniejsze i bardziej czasochłonne bywa jego zabezpieczenie, dlatego niezbędne jest korzystanie w takich miejscach z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Zaliczają się do nich specjalne systemy szalunkowe produkowane między innymi przez firmę AG Szal. A. Golonka, zarówno wykonującą elementy, jak i oferującą usługi montażu na miejscu w wykopie.

Panele szalunkowe i ich konstrukcja

Szalunki do wykopów liniowych to proste rozwiązanie techniczne, wykorzystujące zjawisko sił przeciwnych funkcjonujących w otaczającym nas świecie. Pojedyncze moduły składają się z dwóch solidnych płyt o określonej grubości, połączonych ze sobą specjalnymi śrubami, które podczas rozkręcania odpychają znajdujące się na końcach płyty, dociskając je do powierzchni gruntu. Płyty, nazywane też blatami, w odpowiedzi na nacisk ze strony gruntu odpowiadają takim samym naciskiem, powodując zerowanie się sił i wzajemne utrzymywanie w równowadze, a dzięki temu również w stałym, bardzo stabilnym położeniu. W konstrukcji takich modułów ważne jest zarówno wykonanie samych płyt, jak i grubość śrub oraz zastosowany gwint. Im większy wykop i im większa jego głębokość, tym większy nacisk musi wytrzymać moduł. Dlatego podczas projektowania wykonywane są specjalistyczne obliczenia i prowadzone próby wytrzymałościowe, które mają zapobiec pękaniu płyt czy wyginaniu się łączących je podpór. 

Montaż szalunku w wykopie

Kiedy firma zajmująca się instalacjami lub układaniem rurociągu przystępuje do pracy, może skorzystać zarówno z pomocy przedsiębiorstw specjalizujących się w wykonywaniu wykopów, jak i tych zajmujących się montażem szalunków. Odpowiednia organizacja pracy umożliwia wykonywanie tych zadań jednocześnie. Zamówione przez inwestora moduły zostają dowiezione na miejsce przez firmę specjalizującą się w ich produkcji, a wykwalifikowani pracownicy za pomocą własnego sprzętu ułożą moduły w wykopie. Zaletą takiego rozwiązania jest skrócony do minimum czas wykonania samego wykopu oraz jego zabezpieczenia, bowiem nie jest wówczas wymagane szkolenie postronnych pracowników, ani posiadanie wiedzy niezbędnej podczas dobierania modułów do parametrów wykopu. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz