Artykuł sponsorowany

Sufit podwieszany – sposób na odmianę wnętrza

Sufit podwieszany – sposób na odmianę wnętrza

Podwieszane sufity to nie najnowszy już wynalazek, będący odpowiedzią na monotonię socjalistycznego budownictwa, w którym wszystko jest identyczne od parteru po dach i nie ma żadnej możliwości odróżnienia swojego mieszkania od lokalu sąsiadów. To również sposób na obniżenie stropu w kamienicach.

Sufit podwieszany i jego rola w aranżacji

Standardowość mieszkań dla wielu osób wiąże się z dużą uciążliwością, a szukając sposobu na odmianę sięgają po nietypowe rozwiązania. Dziś każdy marzy o swoim własnym niepowtarzalnym wnętrzu, a podwieszany sufit stwarza mu takie możliwości. Przede wszystkim warto wyjaśnić, że sufit tego typu to nie tylko obniżenie stropu, co często się przydaje w starych wysokich kamienicach. Podwieszana konstrukcja może być wykorzystana w dwojaki sposób, jako zmniejszenie kubatury w wyjątkowo wysokim pomieszczeniu albo jako forma urozmaicenia już istniejącej płaszczyzny. W tym drugim przypadku można podwiesić sufit jedynie w części pokoju, tworząc płaszczyznę dwu-, a nawet trzypoziomową. Krawędzie nie muszą być też równe, ale mogą tworzyć łuki i inne ciekawe wycięcia, oczywiście na miarę podatności na kształtowanie płyty, jaka została wykorzystana do podwieszenia. Taki sufit nie musi też być podwieszony poziomo, ale pod określonym kątem, tworząc dodatkowy ciekawy efekt wizualny.

Budowa podwieszanych sufitów

Zasada wykonania podwieszanego sufitu jest prosta. Do stropu montuje się specjalne wieszaki, na których mocowana jest konstrukcja nośna, a do niej przytwierdzane są specjalne płyty. Powierzchnię wykańcza się tak, jak tradycyjne ściany, czyli farbą. Należy jednak pamiętać, że podwieszana konstrukcja sporo waży, więc strop musi spełniać odpowiednie warunki. Poza tym podwieszany sufit obniża pomieszczenie, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania tego elementu. Zaletą takiej konstrukcji jest możliwość ukrycia pod nią instalacji oświetleniowej, wentylacji lub zewnętrznych rur, ciągów antenowych, telefonicznych itp. Często wykorzystuje się taki sufit do wykonania specjalnego oświetlenia złożonego z szeregu żarówek montowanych w otworach płyt. Oświetlenie może być również wbudowane w powierzchnię boczną, łączącą sufit podwieszany z podstawowym. Tego typu rozwiązania są dobre do pomieszczeń przeznaczonych na pokój telewizyjny, do relaksu, gdzie nie jest wymagane intensywne oświetlenie.

Typy sufitów podwieszanych

Specjalizująca się w pracach remontowo-budowlanych firma MC Kwak. Usługi ogólnobudowlane Zdzisław Kaczyński oferuje również wykonanie takich sufitów z różnych materiałów. Te najpopularniejsze to sufity gipsowe, wykonywane z płyt kartonowo-gipsowych albo gipsowo-włóknowych, ale w praktyce tworzy się również sufity mineralne miękkie, wykonane ze sprasowanej wełny szklanej lub mineralnej, mineralne twarde o płytach z tworzywa mineralnego lub ceramicznego, z dodatkiem wełny mineralnej, przeznaczone głównie do biur sufity metalowe oraz wykonane z grubej folii PCV sufity napinane. Te ostatnie wykorzystywane są głównie na basenach. Podstawy montażu to wyznaczenie na ścianach nośnych poziomu sufitu oraz sprawdzenie ewentualnych punktów kolizji z istniejącymi już instalacjami nadsufitowymi, przez co uniknie się demontażu i ponownego zakładania płyt.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz