Rozbudowa domu – sprawdź, z czym się wiąże

Rozbudowa domu – sprawdź, z czym się wiąże

W Polsce dom często buduje się lub kupuje, by użytkować go przez całe życie. Nawet gdy rodzina się powiększa, nie zawsze istnieje możliwość nabycia nowej, większej nieruchomości. Przede wszystkim wiąże się to z barierą finansową. Mniej kosztowne bywa rozbudowanie lub nadbudowa dotychczasowego lokum. 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rozbudowa a formalności

Koszt rozbudowy domu wiąże się przede wszystkim z zakupem materiałów budowlanych oraz wynajęciem firmy, która przeprowadzi inwestycję budowlaną. Zanim jednak rozpocznie się rozbudowa, należy dopełnić odpowiednich formalności. 


Nowe prawo budowlane, które weszło w życie, uprościło znacznie proces inwestycji budowlanych. Nie trzeba już starać się o pozwolenie na budowę lub rozbudowę. Należy jedynie zgłosić planowane prace budowlane do odpowiedniego urzędu i jeśli w ciągu 30 dni nie otrzyma się odpowiedzi odmownej, można przystąpić do prac – podaje www.polskieradio.pl. Warto jednak pamiętać, że nie tylko w przypadku budowy domu, ale również jego rozbudowy konieczne jest prowadzenie tzw. dziennika budowy.

Zanim rozpocznie się prace

Przed złożeniem odpowiednich dokumentów w urzędzie należy dokładnie przemyśleć i zaplanować zakres prac, oczywiście konsultując się z odpowiednimi fachowcami. Może się na przykład okazać, że konieczne będzie wzmocnienie fundamentów, zanim w ogóle będzie możliwe rozpoczęcie prac nad rozbudową domu. Potrzebne będzie również szczegółowe zbadanie stanu nieruchomości (np. ściany, stropy, konstrukcja dachu). Dzięki takiej ekspertyzie szybko i bez zbędnych niespodzianek można przystąpić do konkretnych działań.

Rozbudowa lub nadbudowa

Dom można powiększyć, rozbudowując go w bok lub nadbudowując. W niektórych przypadkach dokonywana jest też przebudowa dotychczasowych części mieszkalnych z dodatkowym powiększeniem ich przestrzeni.


Nadbudowa – polega na dobudowaniu kolejnej kondygnacji do już istniejących pięter. Nie zawsze bowiem istnieje możliwość rozbudowy domu w bok, np. ze względu na brak miejsca na działce. Nadbudowa jest często również tańszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga przeprowadzania robót ziemnych i budowania fundamentów. Jednak nadbudowa może wiązać się z koniecznością wzmocnienia dotychczasowego stropu lub z wymianą na nowy.


Rozbudowa domu w bok – daje jednak więcej możliwości pod względem aranżacji pomieszczeń, a dodatkowo powala zmienić wygląd zewnętrzny budynku. Niestety, takie prace wymagają posiadania większej działki i generują większe koszty. Czasami również miejscowy plan zagospodarowania terenu nie przewiduje możliwości tego typu rozbudowy, a wtedy konieczne jest uzyskanie zgody starosty

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży