Artykuł sponsorowany

Rodzaje schodów zewnętrznych

Rodzaje schodów zewnętrznych
Jednym z głównych elementów konstrukcyjnych domu mogą być schody zewnętrzne. Powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczne przejście między poziomami. Dodatkowo mogą stać się wizytówką budynku. Jaki więc wybrać rodzaj schodów i jakich użyć materiałów, aby były jednocześnie funkcjonalne, odporne na warunki atmosferyczne i pełniły rolę dekoracyjną?

Na co zwrócić uwagę?

Aby być zadowolonym z efektu końcowego, istotna jest dobrze sporządzona koncepcja projektowa. To właśnie na tym etapie należy odpowiednio zwymiarować schody, żeby dopasować je do budynku. Schody zewnętrzne powinny być wygodne w użytkowaniu, dlatego rozmiar stopni należy dostosować do długości kroku (ok. 65 cm) i wielkości stopy. Istotne jest także pamiętanie o szczegółach – po wykończeniu wszystkie stopnie muszą być takie same! Wysokość schodów uzależniona jest od odległości budynku od ziemi. W koncepcji projektu należy również uwzględnić nachylenie, które – ze względu na opady atmosferyczne – musi odpowiadać za spływ wody (wymagany jest spadek ok. 2-3%). Wybrany kąt nachylenia decyduje o rodzaju schodów, które mogą być łagodne (poniżej 30°), normalne (do 35°) lub strome (do 45°).

Ze względu na kierunek wchodzenia i miejsce, w którym będą budowane schody, możemy je podzielić na proste, lewoskrętne i prawoskrętne. W zależności od rodzaju można zaprojektować balustradę (pełna lub ażurowa), której zadaniem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa. Jednak pierwszorzędną rolę w budowie schodów odgrywa wybór odpowiedniego materiału. Warto w tym temacie zdać się na opinię specjalisty. Jak dodaje nasz rozmówca, przedstawiciel firmy Gam-Metal: Producent schodów zewnętrznych zapewnia wygodne i estetyczne wejście do domu. Dbamy o to, aby ich kształt i forma była spójna z konstrukcją i stylem budynku.

Z jakich materiałów można budować schody zewnętrzne?

Ich trwałość jest silnie związana z wykorzystanym materiałem – do budowy (najczęściej używany jest żelbet) i wykończenia (tzw. okładzina). Do warstwy zewnętrznej należy zastosować tworzywo mrozoodporne, antypoślizgowe i z nasiąkliwością poniżej 3%. Dostępne są następujące rodzaje materiałów:

  • kamień – odporny na ścieranie, zapewnia estetyczny wygląd;
  • ceramika – wytrzymała na ścieranie, odporna na mróz, niski stopień nasiąkliwości;
  • drewno – odporne na warunki atmosferyczne (musi być odpowiednio zabezpieczone);
  • kostka brukowa – wytrzymała na wszystkie warunki atmosferyczne, może stanowić przedłużenie podjazdu lub chodnika;
  • cegła klinkierowa – wytrzymała na ścieranie, mrozoodporna, o niskiej nasiąkliwości.

Oprócz wymienionych wyżej materiałów na okładzinę, można zdecydować się także na systemy schodowe prefabrykowane, czyli gotową konstrukcję. Ich największą zaletą jest bez wątpienia szybkość montażu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz