Artykuł sponsorowany

Rodzaje schodów wewnętrznych

Rodzaje schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne to dla architekta i właściciela wnętrza nie tylko droga na poziom wyżej, ale i element wystroju pomieszczenia. Polacy coraz częściej przykładają wagę nie tylko do funkcjonalności, ale i do estetyki poszczególnych elementów konstrukcyjnych i wyposażenia wnętrza. Jakie mamy rodzaje schodów wewnętrznych i czym one dokładnie różnią się od siebie? Przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat.

Schody kręcone

Schody kręcone, inaczej nazywane spiralnymi, to jedne z najbardziej efektownych elementów konstrukcyjnych w naszych domach i mieszkaniach. Funkcję nośną w schodach tego typu pełni słup centralny, na którym osadzane są stopnie. To szczególnie dobre rozwiązanie w pomieszczeniach, w których na tradycyjne schody byłoby zbyt mało miejsca. Poręcz w tego typu schodach powinna być płynnie wygięta, by otaczać i zamykać bieg. Schody kręcone bardzo chętnie wybierane są do adaptacji strychów i piwnic. Niezwykle efektownie wyglądają w przy antresolach, na przykład w starych, wysokich kamienicach czy loftach. Najpopularniejsze są schody drewniane, choć wykonuje się je także ze stali i betonu. Wszystkie z tych materiałów można łączyć ze szkłem, kamieniem i tworzywami sztucznymi - dowiadujemy się w firmie PROFI-PARKIET z Gdyni.

Schody samonośne

Schody na konstrukcji samonośnej wybiera się często z tego samego powodu, co schody kręcone - ograniczona ilość przestrzeni. Schody tego typu nadają pomieszczeniu lekkości. Drugi powód to moda i nowe trendy. W nowoczesnym budownictwie coraz chętniej stosujemy stal nierdzewną, która dawniej kojarzona była głównie z przemysłem i chłodnym wnętrzarstwem. Samonośne schody skonstruowane ze stali doskonale komponują się z najpopularniejszym obecnie stylem skandynawskim, który łączy styl industrialny z klasycznymi, ciepłymi wnętrzami modnymi na północy europy.

Schody na konstrukcji betonowej

Schody na konstrukcji betonowej nie muszą być nudne. Można wykończyć je w taki sposób, by estetyką nie odbiegały od schodów kręconych czy samonośnych. Najodpowiedniejszy materiał na trwałe stopnice to drewno lite lub klejone warstwowo. Można zastosować również mozaikę, kamień, parkiet. Wszystko zależy od naszego gustu. Stopnice drewniane powinny być wykonane z gatunku drewna, który jest odporny na ścieranie. Najczęściej wybierane gatunki to dąb, buk, jesion i drewna egzotyczne, które zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi. Jeśli więc mamy w domu schody na konstrukcji betonowej, które chcielibyśmy wykończyć lub odnowić, warto skorzystać z usług firmy zajmującej się parkietami i schodami, która przygotuje dla nas wstępny projekt i wykona pracę profesjonalnie. 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz