Artykuł sponsorowany

Rodzaje pokryć dachowych

Rodzaje pokryć dachowych
Rynek materiałów budowlanych i wykończeniowych poszerza się z roku na rok. Jak w każdej innej branży znajdziemy wśród nich elementy uniwersalne, ponadczasowe i takie, które są obecnie na topie. Kwestia ta dotyczy także pokryć dachowych. W ubiegłych stuleciach na dachach budynków jednorodzinnych królowała dachówka karpiówka, a na większych obiektach pokrycia z papy. Co mamy do wyboru dzisiaj?

Dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówki przez większość uznawane są za najbardziej estetyczne i eleganckie pokrycie dachu. Dachówki ceramiczne dawniej wytwarzano ręcznie, obecnie wypieka się je w potężnych piecach przemysłowych. Nie zmienił się tylko surowiec do ich produkcji, którym jest glina ceglarska. Wybór producentów, modeli i kolorów jest obecnie bardzo duży. Występują także w różnych wymiarach. Kształtem przypominają produkowane w ubiegłym stuleciu esówki, holenderki, marsylki i dachówki zakładkowe, jednak ich budowa jest znacznie bardziej zaawansowana. Ułatwia za to montaż i skraca wykonanie pokrycia. Dla osoby, która nie ma na co dzień do czynienia z materiałami budowlanymi, odróżnienie dachówki ceramicznej od cementowej na pierwszy rzut oka może stanowić problem. Dachówki cementowe, nazywane też betonowymi, produkowane są z mieszanki cementu portlandzkiego oraz piasku, do których mogą być dodawane domieszki i pigmenty. Zamierzony kolor dobierają jednak dopiero po malowaniu. Wykorzystuje się do tego farbę akrylową. Podobnie jak dachówkom ceramicznym, nadaje się im różne kolory i odcienie. Poza dachówkami podstawowymi, zarówno ceramicznymi, jak i cementowymi, do wykonania pełnego pokrycia potrzebne są jeszcze dachówki funkcyjne i gąsiory dachowe – dowiadujemy się w firmie AMBIT z Gdańska. Gąsiorami pokrywa się kalenice dachu, natomiast do dachówek funkcyjnych zaliczamy między innymi dachówki lewe i prawe, antenowe, wentylacyjne.

Blachy i blachodachówki

Innym równie chętnie wykorzystywanym materiałem na pokrycia dachowe są blachy i blachodachówi. Produkuje się je z aluminium, miedzi, stali oraz stopów cynku i tytanu. Blachy aluminiowe i miedziane stosowane są rzadko ze względu na swoją wysoką cenę. Chętniej sięgamy po materiały stalowe. Blachy dawniej pokrywane były tylko farbą zabezpieczającą przed korozją, obecnie wykorzystuje się nowoczesne powłoki. Chronią one blachę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, by nie traciły intensywnej barwy. Powłoki zabezpieczają również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pasy blachodachówki uformowane są w taki sposób, by ich fale kształtem przypominały dachówki. Na rynku dostępne są blachodachówki o różnych przekrojach i różnej wysokości. Blachy trapezowe, jak sama nazwa wskazuje, mają na zagięciach przekrój trapezowy. Obrazowo można porównać je do rozwiniętej i poskładanej w trapezy harmonijki z papieru. Zarówno pokrycia ceramiczne, cementowe jak i stalowe produkowane są w różnych kolorach. Zwykle jest to szeroka gama brązów i czerwieni, choć od pewnego czasu modne stały się dachówki w kolorze czarnym i antracytowym, ze względu na podbijający rynki styl skandynawski.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz