Artykuł sponsorowany

Piękna elewacja drewniana – co warto o niej wiedzieć?

Piękna elewacja drewniana – co warto o niej wiedzieć?

Drewno jest materiałem naturalnym, zdrowym i pięknym, który pełni w budownictwie różne role. Aby nadać aranżacji z niego jeszcze większej oryginalności, można komponować je z innymi materiałami. Głównie od zadania, które drewno ma pełnić, zależy dobór odpowiedniego gatunku oraz jego wykończenie. Cena drewna jest stosunkowo niska i to sprawia, że jest ono często wykorzystywane na elewacjach.

Elewacja drewniana a środowisko

Proces korowania, przycinania, suszenia i impregnowania drewna jest podobny w przypadku wszystkich wytwarzanych z niego wyrobów. Stolarka budowlana obejmuje jednak szeroki asortyment, od elementów konstrukcji budynku oraz desek po listwy elewacyjne. Zależnie od przeznaczenia stosuje się więc dodatkowe metody obróbki i utrwalania. Specjalizujące się w sprzedaży takiej stolarki firmy, jak Bomar Tetlak Mariusz, oferują zarówno materiały konstrukcyjne, jak i drewno elewacyjne.

Warto pamiętać, że pomimo wielu zalet drewno to materiał stosunkowo nietrwały, a zachowanie jego piękna i estetyki wymaga okresowego odnawiania. Drewno jest niezwykle podatne na wpływ warunków atmosferycznych, ogień i czynniki biologiczne. Teoretycznie powinno je to dyskwalifikować jako materiał wykończeniowy, a jednak jego popularność nie spada. Dlaczego? Ponieważ zanim trafi na elewację przechodzi szereg procesów przygotowujących i wzmacniających jego trwałość.

Zabezpieczanie drewna elewacyjnego

Warunkiem przetrwania elewacji z drewna jest odpowiednie jej zabezpieczenie, aby w stanie niezmiennym funkcjonowała przez dziesięciolecia i nie wymagała ogromnych nakładów na konserwację. Na rynku dostępne są różne impregnaty chemiczne, stosowane wewnętrznie lub powierzchniowo, które zapewniają ochronę przed wymienionymi wyżej czynnikami. Impregnacja może mieć charakter zewnętrzny, już po położeniu elewacji albo wgłębny. Ta druga polega na nasycaniu drewna do głębokości 3 cm w procesie długich osmotycznych kąpieli. Impregnaty to z reguły środki trujące, więc należy je stosować z dużą ostrożnością.

Drewno to również materiał łatwopalny. W celu zabezpieczenia przed ogniem pokrywa się jego powierzchnię substancjami odcinającymi dostęp tlenu, hamując w ten sposób proces zwęglania. Z drugiej strony środki te uniemożliwiają wydostawanie się łatwopalnych gazów, które podsycają spalanie. Pamiętać warto, że te preparaty nie chronią całkowicie przed zapaleniem, ale zdecydowanie opóźniają ten proces.

Konserwacja drewnianej elewacji

Dbanie o drewniane elewacje wymaga ich systematycznej obserwacji. Drewno narażone na działanie warunków atmosferycznych traci kolor i szarzeje. Jest to skutek wypłukiwania się impregnatów, które wzmacniają i zabezpieczają strukturę drewna przed niszczeniem. Najszybciej ulegają odbarwieniom ściany od strony nawietrznej, czyli te, które poddawane są najsilniejszemu działaniu wiatrów i zacinającego deszczu. Zaobserwowanie tego typu odbarwień jest sygnałem, że należy przeprowadzić kolejną impregnację. Wymaga ona przede wszystkim umycia ściany, wysuszenia i jednokrotnego pomalowania wodoodpornym preparatem.

Inaczej wygląda konserwacja, jeśli na deskach pojawią się już zabarwienia w odcieniu zieleni czy szarości. Na odrestaurowanie takiej elewacji drewnianej są dwa sposoby. Jeden z nich to wymiana zniszczonych desek. Drugi sposób to odszarzanie drewna. Polega ono na zeszlifowaniu przy pomocy szlifierki zewnętrznej warstwy, a następnie czyszczeniu desek specjalnym preparatem. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz