Artykuł sponsorowany

Pianka poliuretanowa w termoizolacji

Pianka poliuretanowa w termoizolacji

Materiały wykorzystywane obecnie do termicznej izolacji budynków zdecydowanie różnią się od tych, jakie znamy sprzed pół wieku. Na korzyść zmieniły się nie tylko ich parametry, ale również koszty produkcji, które w znacznie mniejszym stopniu obciążają budżet przeznaczony na budowę.

Poliuretan w walce ze styropianem

Wśród materiałów, które przez wiele ostatnich lat zasługiwały na palmę pierwszeństwa, z pewnością był styropian. Płyty z tego materiału stosowane są jeszcze do dziś, jako lekkie, tanie i wyróżniające się wieloma walorami, jednak w ostatnich latach styropian, czyli uformowany i zestalony polistyren, trafił na silną konkurencję. Jest nią poliuretan, który nie tylko wykazuje o wiele lepsze parametry izolacyjne, ale też można stosować go w formie płynnej, co jest jego największą zaletą. Przykładowo, jeśli w założeniu konstruowana ściana ma wyróżniać się izolacyjnością cieplną na poziomie 0,35 W/m²K, to taka ściana z cegły musiałaby mieć grubość 220 cm, z betonu komórkowego – 40 cm, ze styropianu w płycie warstwowej – 10 cm, a z pianki poliuretanowej jedynie 6 cm. Wyniki wyliczeń wskazują, ze ściana ze styropianu musiałaby być prawie dwa razy grubsza, co przekłada się na ilość zużytego materiału oraz zmniejszenie powierzchni użytkowej.

Rodzaje i cechy pianek poliuretanowych

Poliuretan jest związkiem syntetycznym, produkowanym w postaci granulatu, który na placu budowy zostaje spieniony i naniesiony na powierzchnię. Stosowana w praktyce pianka może mieć postać otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Podstawowe walory obu rodzajów pianki są bardzo zbliżone, a różnica sprowadza się do jej lekkości oraz do przepuszczalności pary wodnej. Pianka zamkniętokomórkowa jest całkowicie hydroizolacyjna, podczas gdy pianka otwartokomórkowa posiada zdolność przepuszczania pary wodnej. Gęstość tej pianki wynosi zaledwie 10 / 12 kg/m3. Zalety wspólne dla obu rodzajów pianki poliuretanowej to wysoka odporność na czynniki biologiczne, dźwiękoszczelność, spoista struktura, wysoka termoizolacyjność, doskonała przyczepność do każdej powierzchni, a także szybkość aplikacji do 300 m² dziennie. Poliuretan też całkowicie opiera się upływowi czasu, będąc niezmiennym nawet po kilkudziesięciu latach.

Ekonomiczna i łatwa do wykonania izolacja

Poliuretan to materiał wysoce nowoczesny, a jego podstawową zaletą jest możliwość umieszczania go na powierzchni izolowanej za pomocą natryskiwania. Taka technologia stosowana między innymi przez firmę IZODOM. Izolacje natryskowe, pianka poliuretanowa. TOMASZ RZEPECKI do minimum eliminuje straty materiałowe, bowiem ilość wyprodukowanej bezpośrednio na placu budowy pianki jest tylko taka, jaka będzie potrzebna do wykonania izolacji. Dodając do tego jeszcze mniejszą wymaganą grubość izolacji, walory ekonomiczne są tu niezaprzeczalne. Ekonomia nie ogranicza się jednak wyłącznie do ceny samego materiału. Dzięki metodzie natryskowej izolacja jest wyjątkowo szczelna, nie posiada łączeń i mostków termicznych oraz wnika w każdą najmniejszą szparę, wypełniając ją, gdy pęcznieje. Taki sposób izolacji zapewnia znacznie skuteczniejszą ochronę przed stratami ciepła, dlatego zmniejszają się również koszty zimowego ogrzewania domu. Izolacje z piany PUR są ponadto ekologiczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz