Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie w domu – jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Ogrzewanie w domu – jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Ogrzewanie podłogowe, powietrzne czy tradycyjne – grzejnikowe? Wybór nie jest prosty. Każde rozwiązanie posiada pewne wady i zalety. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne typy ogrzewania i który najlepiej wybrać, żeby w domu zawsze było ciepło i przytulnie.

Dla tradycjonalistów

Najbardziej popularną instalacją grzewczą wciąż jest rozwiązanie grzejnikowe. Stosowane są różne typy grzejników – między innymi członowe, konwektorowe, aluminiowe i płytowe. Grzejniki umieszcza się pod oknami. Grzejniki zwykle są zasilane temperaturą od 70 do 90 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu, w którym działają grzejniki, już po kilku minutach robi się odczuwalnie cieplej. Montaż takiej instalacji jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Jest ona też prostsza i mniej czasochłonna w wykonaniu niż np. instalacja ogrzewania podłogowego. Grzejniki pozwalają na szybki dostęp do regulacji temperatury, te nowoczesne mają małą pojemność, dzięki czemu szybko się nagrzewają i stygną. Pozwalają też zastosować dowolny materiał do wyłożenia podłogi. Taka instalacja lepiej sprawdzi się tam, gdzie tylko modernizujemy budynek – nie wymaga tak skomplikowanych przeróbek jak ogrzewanie podłogowe.

Komfort od podstaw

Coraz częściej w polskich domach można spotkać ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne komfortowe rozwiązanie, jednak nie zawsze można się nim cieszyć. Rury umieszcza się pod posadzką. Przepływa przez nie woda grzewcza w dość niskiej temperaturze – do 40 stopni Celsjusza. Ciepło trafia do podłogi, która nagrzewa się do temperatury nieco wyższej niż ta, którą chcemy mieć w pomieszczeniu. Takie ogrzewanie pozwala na uzyskanie takiej samej temperatury w całym pokoju. Daje to większy komfort niż tradycyjna instalacja grzewcza. Równomierne ogrzewanie całą powierzchnią podłogi nie powoduje unoszenia się drobinek kurzu – ogrzewanie podłogowe jest więc korzystniejsze dla alergików. Instalacja takiego ogrzewania zwykle jest możliwa tylko w nowo powstających budynkach. W starszych domach założenie jej wymaga wielu skomplikowanych prac i jest bardzo kosztowne. Poza tym ogrzewanie podłogowe nie pozwala na stosowanie niektórych materiałów do pokrycia podłogi – np. wykładziny. Trzeba jednak dodać, że same koszty eksploatacji takiego ogrzewania są niższe.

Ciepło z powietrza

Nowoczesnym rozwiązaniem jest ogrzewanie nadmuchowe, nazywane też ogrzewaniem powietrznym. Jego działanie polega na tym, że zasysa powietrze z pomieszczenia. Następnie przekazuje je do źródła ciepła, nagrzewa i ponownie wydmuchuje do pomieszczenia. Źródłem ciepła dla takiego ogrzewania może być nagrzewnica gazowa albo elektryczna. Często stosowane są też pompy ciepła. Takie ogrzewanie szybko pozwala podwyższyć temperaturę w całym pomieszczeniu. Jego instalacją zajmuje się firma Zieliński Marek. Usługi instalacyjno-sanitarne i c.o. W ofercie firmy są usługi polegające na zakładaniu wszystkich instalacji grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Możemy skorzystać z jej oferty niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz